Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Singapur’a Gidiyor: Türkiye için Gri Liste Kararı Çıkabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF'ın toplantısına katılmak üzere Singapur'a gidecek. Bu toplantıda Türkiye’nin gri listeden çıkarılabileceği belirtiliyor.
Şimşek Singapur’a Gidiyor: Türkiye için Gri Liste Kararı Çıkabilir
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) toplantısına katılmak üzere ay sonunda Singapur’a gidecek. Şimşek’in katılacağı bu toplantıda Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Şimşek 28 Haziran’da gerçekleşecek FATF toplantısına katılmak üzere Singapur’da olacak. FATF, ülkelerin mali suçlarla mücadele performanslarını değerlendiriyor ve 2021 yılında Türkiye’yi kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede yetersiz bulduğu için gri listeye almıştı.

Bakan Şimşek, Şubat ayında yaptığı açıklamada, Türkiye’yi gri listeden çıkarmak için FATF ile gerekli teknik çalışmaların tamamlandığını ve Haziran ayında yapılacak yerinde denetim ile bu sürecin tamamlanacağını ifade etmişti.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesi amacıyla 1989 yılında OECD tarafından kurulmuş bir organizasyondur. Dünya genelinde 200’den fazla ülke FATF’ın tavsiyelerine uyacağını taahhüt ediyor ve Türkiye de 1991’de FATF’a üye oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.