Paylaşım

En İyi 60 Bilim Kurgu Filmi ve Önerileri Listesi


 

En iyi bilim kurgu filmlerini izlediğinizde; ufkunuz açılır ve hayatı sorgulamaya başlarsınız. Özellikle de fantastik bilim kurgu filmlerinin en iyi örnekleri, bizlere farklı bir dünyanın kapılarını aralarlar. Fakat bilim kurgu filmleri çoğu zaman herkesin ilgisini çekmeyebilir. İşte karşınızda en iyi bilim kurgu filmleri listesi; 


Bilim kurgu filmleri geleceğe ışık tutmaya devam ediyor. Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmlerinden ve önerilerinden oluşan listemiz, bazılarımızı dipsiz bir kuyunun içerisine sürükleyecek, bazılarımızı iliklerimize kadar gerecek, bazılarımıza ise keyifli anlar yaşatacaklar. Hazırlamış olduğumuz listede yer alan birbirinden farklı türlere mensup, en iyi bilim kurgu film önerileri, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilirler. 2015 ve 2016’nın en iyi bilim kurgu filmlerinin dışında, günümüz teknolojisine ışık tutan ve hatta düşündüğümüz çoğu şeyi sorgulatan yapımlar da listemizde yer alıyorlar.

Benzersiz senaryolarla ve etkileyici efektlerle süslenen bilim kurgu filmlerinden bazılarını izlediğinizde, dünyanın muhtemel geleceğiyle ilgili sorularınız belki de bir kısmına cevap bulabilirsiniz. Özellikle de bilime, uzaya ve teknolojiye meraklı olanların hayranlıkla izleyecekleri yapımlarla donatılmış en iyi bilim kurgu filmleri listesi, farklı türlere ait toplamda 60 filmden oluşuyor. Elbette ki sinema dünyasının binlerce filmle dolu bir gezegen olduğunu düşünürsek, 60 filmlik bir liste biraz da olsa kısıtlayıcı gelebilir. Sizler de listemizde yer almayan, sevdiğiniz en iyi bilim kurgu filmlerini yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşabilirsiniz. Göçebe ve Sonsuzluk Projesi gibi listemizde yer almasa da başarılı olan yapımların müzik listesini süsleyen Imagine Dragons – Radioactive şarkısıyla listemize başlıyoruz.

İşte huzurlarınızda en iyi bilim kurgu filmleri listesi;

En İyi Fantastik – Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bizleri birbirinden farklı ve etkileyici dünyalarla buluşturan en iyi fantastik bilim kurgu filmleri, bazen bizleri uzayın derinliklerine sürüklüyor bazen ise farklı bir kurgusal gezegenle bizleri buluşturuyor.  Hatta 2016 yılının en iyi fantastik bilim kurgu filmleri arasında yer alan Assasin’s Creed gibi bizleri geçmişe ışınlıyorlar. İşte huzurlarınızda en iyi fantastik bilim kurgu filmleri;

10. A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

IMDb Puanı: 7,1

A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka)

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en başarılı yapımlarından biri olan A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka); Jude Law, Robin Williams, Frances O’Connor ve Meryl Streep gibi usta oyuncularının yanı sıra Haley Joel Osment gibi genç bir ismin de başarılı performansıyla oldukça başarılı bir bilim kurgu filmi haline gelmişti. 2001 yılında vizyona giren ve en iyi fantastik bilim kurgu filmlerinden olan Yapay Zeka, konusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

9. Gün Işığı (Sunshine)

IMDb Puanı: 7,3

Gün Işığı (Sunshine)

İngiliz yapımı etkileyici bir bilim kurgu filmi olan Gün Işığı (Sunshine); Danny Boyle yönetiminde 2007 yılına damgasını vuran yapımlardan biri olmuştu. Cillian Murphy, Chris Evans, Rose Byrne ve Cliff Curtis’ten oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra Linkin Park imzalı Leave Out All the Rest şarkısıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

8. Avatar

IMDb Puanı: 7,8

Avatar

Milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri arasında 2.8 milyar dolarlık toplam gişe hasılatıyla ilk sıraya adını yazdıran 2009 yapımı Avatar filmiyle listemize devam ediyoruz. James Cameron imzalı Avatar da en iyi fantastik bilim kurgu filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Birçok ünlü ve başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra üç boyutlu izleme seçeneğiyle de fark yaratan Avatar, halen daha gelmiş geçmiş en çok gişe yapan film unvanını elinde bulunduruyor.

7. Yerçekimi (Gravity)

IMDb Puanı: 7,8

Yerçekimi (Gravity)En iyi fantastik bilim kurgu filmlerinden olan Yerçekimi (Gravity); olağanüstü görsel efektleri, müzikler ve kursuyla 7 Oscar ödülünün yanı sıra 27 prestijli sinema ödülünün de kazananı olmayı başarıyor.  Alfonso Cuaron’un yönetmen koltuğunda oturduğu, Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı Yerçekimi, mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerinden de bir tanesidir.

6. E.T. (Extra – Terrestrial)

IMDb Puanı: 7,9

E.T. (Extra - Terrestrial)1982 yapımı unutulmaz bir Spielberg filmi olan E.T. (Extra – Terrestrial), 1994 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza ediliyor. Aynı zamanda yaklaşık 10.5 milyon dolarlık bütçesiyle tamı tamına 800 milyon dolarlık gişe hasılatına da imzasını atan E.T. filmini izlememiş olsanız bile, adını ve karakterini mutlaka bilirsiniz.

5. Marslı (Martian)

IMDb Puanı: 8,0

Marslı (Martian)2015 yılının en iyi bilim kurgu filmlerinden olan Marslı (Martian) ile listemize devam ediyoruz. Andy Weir’in romanından uyarlanan bu Ridley Scott filmi, olağanüstü görselleriyle sizleri adeta Mars’a ışınlıyor. Aynı zamanda etkileyici senaryosu, Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

4. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

IMDb Puanı: 8,1

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)2017 yılında devam filmiyle karşımıza gelecek olan Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy), 2014’te vizyona giren ilk filmiyle de bizlere keyifli anlar yaşatmıştı. Marvel Comics’in beğenilen bir çizgi roman serisinin beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Galaksinin Koruyucuları; etkileyici oyuncu kadrosuyla da en iyi fantastik bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

3. Jurassic Park

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic ParkEtkileyici bir seri haline gelen bir diğer Steven Spielberg filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 1993 yılında gösterime giren, konusu ve görselleriyle büyük yankı uyandıran Jurassic Park, 90’lı yılların en iyi fantastik bilim kurgu filmlerinden bir tanesidir. Sam Neil, Jeff Goldblum, Samuel L. Jackson ve Laura Dern gibi usta oyuncuları da bünyesine barındıran Jurassic Park, gerilim türünün de başarılı örneklerindendir.

DÜNYANIN EN ZENGİN YÖNETMENLERİ İÇİN TIKLAYIN.

2. 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

IMDb Puanı: 8,3

2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)Uzay konulu fantastik bilim kurgu türünün öncülerinden olan 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey); 1968 yapımı etkileyici bir Stanley Kubrick filmidir. Aynı zamanda görsel efekt Oscar’ını da kazanmayı başaran 2001: Bir Uzay Destanı, mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri arasına da adını yazdırıyor.

1. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

IMDb Puanı: 8,5

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)Çocukluk ve gençlik dönemlerimizin unutulmaz filmleri arasına adını yazdıran bir bilim kurgu efsanesiyle daha yolumuza devam ediyoruz. 1985 yılında gösterime giren ve en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Geleceğe Dönüş (Back to the Future), “filmlerdeki hangi çağ ötesi tasarıma zenginler yatırım yapmalı?” sorusunun da cevabı niteliğindedir.

Aksiyon Türünde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Aksiyon filmlerine bağımlı olanlar ve sıradanlaşmış yapımlardan sıkılanlar, en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri tamamıyla hoşunuza gidebilir. Aynı zamanda 2017 yılında vizyona girmesi beklenen Scarlett Johansson’lu Ghost in the Shell ve Milla Jovovich’li Ölümcül Deney filmleri de aksiyon bilim kurgu türünde film izlemek isteyenlerin tercih edebilecekleri yapımlar olabilirler.

20. Kurtuluş Günü (Independence Day)

IMDb Puanı: 6,9

Kurtuluş Günü (Independence Day)Roland Emmerich’in başyapıtlarından biri olan 1996 yapımı Kurtuluş Günü (Independence Day) filminin 2016 yılında ikincisi çekilmiş olsa da ilk filmin başarısının yanından bile geçemedi. Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Vivica A. Fox ve Judd Hirsch gibi dönemin başarılı isimlerini de bünyesinde barındıran bu film, konusuyla da dikkat çekmeyi başarmıştı.

19. Dünyanın Sonu (World’s End)

IMDb Puanı: 7,0

 Dünyanın Sonu (World's End)2013 yılında vizyona giren, Dünyanın Sonu (World’s End) adındaki bu Edgar Wright filmi, aksiyon bilim kurgu türünün eğlenceli örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor. Bu İngiliz yapımı bilim kurgu filminde de en iyi aksiyon macera filmleri arasında yer alan Sıkı Aynasızlar adındaki yapımdan da aşina olduğumuz isimler bulunuyor.

18. Snowpiercer

IMDb Puanı: 7,0

SnowpiercerEn iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan, 2013 yapımı bir diğer etkileyici filmle daha listemize devam ediyoruz. ABD – Güney Kore ortak yapımı olarak listemizi süsleyen Snowpiercer hem konusu hem de oyuncu kadrosuyla hayranlık uyandırmayı başarıyor.

17. Tetikçiler (Looper)

IMDb Puanı: 7,4

Tetikçiler (Looper)Joseph Gordon-Lewitt ve Bruce Willis ikilisinin başrollerinde yer aldığı Tetikçiler (Looper), konusu ve aksiyon sahneleriyle en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Aynı zamanda Emily Blunt, Piper Perabo ve Paul Dano gibi isimlerin de yer aldığı Tetikçiler, 2012 yılına damgasını vurmayı başarmıştı.

16. RoboCop

IMDb Puanı: 7,5

RoboCopBaşrollerinde Peter Weller, Nancy Allen, Dan O’Herlihy, Kurtwood Smith, Miguel Ferrer ve Ronny Cox gibi usta oyuncuların yer aldığı efsanevi RoboCop filmi, vizyona girmiş olduğu 1987 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Sonrasında ise seri haline gelen RoboCop, en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

15. Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 7,6

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)İlk olarak 1968 yılında vizyona giren Maymunlar Cehennemi serisi, 2011 yılında seyirciyle buluşan Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes) filmiyle de oldukça beğeni kazanmıştı. Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi; Ruper Wyatt yönetiminde, Andy Serkis’in sesi ve James Franco’nun başarılı oyunculuğuyla en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

14. Azınlık Raporu (Minority Report)

IMDb Puanı: 7,7

Azınlık Raporu (Minority Report)Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu Azınlık Raporu (Minority Report), en iyi aksiyon bilim kurgu filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Fark yaratan konusunun yanı sıra Tom Cruise, Daniel London, Colin Farrel, Max Von Sydow ve Samantha Morton’dan oluşan kadrosuyla mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

13. Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak (The Hunger Games: Catching Fire)

IMDb Puanı: 7,7

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak (The Hunger Games: Catching Fire)Açlık Oyunları serisinin ikinci filmi olarak karşımıza gelen Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak ( The Hunger Games: Catching Fire), özellikle de aksiyon sahneleriyle serinin en beğenilen filmi olmayı başarmıştı. Francis Lawrence’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici bilim kurgu filmi de 7,7’lik IMDb puanıyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

12. 5. Element (The Fifth Element)

IMDb Puanı: 7,7

5. Element (The Fifth Element)Ölümcül Deney filmlerinden hatırladığımız Milla Jovovich’in yıldızının parladığı Fransız yapımı en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan 5. Element (The Fifth Element), Luc Besson yönetmenliğinde karşımıza geliyor. 1997 yılında vizyona giren bu başarılı yapımın oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis, Chris Tucker, Gary Oldman ve Ian Holm gibi usta oyuncular yer alıyor.

11. Avcı (Predator)

IMDb Puanı: 7,8

Avcı (Predator)Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden olan Arnold Schwarzenegger’in başrolde oynadığı 1987 yapımı Avcı (Predator) filmi, gösterime girdiği tarihten itibaren unutulmazlar arasına adını yazdırdı. Benzer konuya sahip, peşi sıra gelen filmlere de ilham kaynağı olan Avcı, en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

10. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

IMDb Puanı: 7,9

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)2014 yılının en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow), Doug Liman’ın yönetmiş olduğu etkileyici yapımlardan da bir tanesidir. Tom Cruise ve Emily Blunt’ın başrollerini paylaştıkları bu etkileyici yapım, Hiroshi Sakurazaka’nın eserinden beyazperdeye uyarlanmıştır.

EN İYİ BEYİN YAKAN – KAFA AÇAN FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

9. Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War)

IMDb Puanı: 7,9

Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War)Russo Kardeşler’in yönetmen koltuğunda oturdukları Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı (Captain America: Civil War), yine Marvel Comics’in etkileyici çizgi romanlarından birinin sinemaya uyarlanmış halidir. 2016 yılında vizyona giren bu bilim kurgu aksiyon filmi, Chris Evans ve Robert Downey Jr. başta olmak üzere birbirinden ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

ROBERT DOWNEY JR’NİN EN PAHALI FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

8. Star Trek

IMDb Puanı: 8,0

Star TrekEfsanevi bilim kurgu filmlerinden olan Uzay Yolu serisinin yenilenmiş versiyonu olarak 2009 yılında karşımıza gelen Star Trek, J. J. Abrams’ın başarılı yönetmenliğiyle en iyiler arasına adını yazdırıyor. Serinin 11. filmi olan Star Trek, hem görselleri hem de aksiyon dolu sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanıyor.

7. Yasak Bölge(District 9)

IMDb Puanı: 8,0

Yasak Bölge(District 9)2009 yılının en iyi bilim kurgu filmlerinden olan Yasak Bölge(District 9), özellikle de konusuyla şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. 2015 yapımı Chappie filminden de tanıdığımız Sharlto Copley’in başrolünde oynadığı bu etkileyici film de en iyiler listemizde yerini alıyor.

6. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)

IMDb Puanı: 8,1

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)Marvel çizgi roman uyarlamaları, bilim kurgu türüne damgasını vurmuş gibi görünüyor. Bryan Singer yönetiminde karşımıza gelen X-Men serisinin 7. filmi, X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past), konusu ve zengin kadrosuyla en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

5. Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

IMDb Puanı: 8,1

Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)Avustralya yapımı etkileyici bir aksiyon bilim kurgu filmi olan Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Çılgın Max serisinin dördüncü filmidir. Tom Hardy, Charlize Theron ve Nicholas Hoult gibi bilindik isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım, Oscar ödüllü kostüm ve görselleriyle de 2015 yılının en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

4. Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day)

IMDb Puanı: 8,5

Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day)90’lı yılların başlarında çekilen, etkileyici bir James Cameron filmiyle daha en iyi bilim kurgu filmleri listemize devam ediyoruz. Halihazırda unutulmaz efsane filmler arasında yer alan Terminatör 2: Kıyamet Günü (Terminator 2: Judgment Day), zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

3. Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,7

Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) SerisiGelmiş geçmiş en başarılı film serilerinden biri olan Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars) Serisi, 40 yıldır sinema sektörünün tozunu attırmaya devam ediyor. George Lucas ve J. J. Abrams yönetmenliğinde karşımıza gelen bu serinin her filmi fazlasıyla heyecan yaratmayı başardı. 2017 Aralık ayında ise serinin yeni filmi bizleri heyecanlandırmaya devam edecek.

2. Matrix

IMDb Puanı: 8,7

MatrixTartışmasız en iyi aksiyon bilim kurgu filmlerinden biri olan Matrix, 3 film ve bir de animasyon filminden meydana geliyor. İlk olarak 1999 yılında vizyona giren bu unutulmaz film de konusu ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

1. Başlangıç (Inception)

IMDb Puanı: 8,8

Başlangıç (Inception)Halihazırda son 25 yılın en iyi filmleri arasında yer alan Başlangıç (Inception), dört dalda Oscar kazanmış olağanüstü bir yapımdır. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosu ve Christopher Nolan’ın usta yönetmenliğiyle hayat bulan 2010 yapımı Başlangıç, en iyi aksiyon bilim kurgu filmleri arasında da ilk sıralara adını yazdırıyor.

EN İYİ SOYGUN FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Korku Türünde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Ryan Reynolds ve Jake Gyllenhaal ikilisinin başrollerini paylaşmış oldukları Life, Mart ayında vizyona girecek olsa da daha şimdiden 2017 yılının en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alacak gibi görünüyor. Ayrıca korku bilim kurgu türlerinin harmanından oluşan 28 Days Later da korku türünde en iyi bilim kurgu filmleri listesine dahil edilebilir.

5. Canavar (Cloverfield)

IMDb Puanı: 7,0

Canavar (Cloverfield)Gösterime girmiş olduğu 2008 yılının gerilim ve korku türünde en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Canavar (Cloverfield), 25 milyon dolarlık bütçesini gişede 6’ya katlamıştır. Özellikle de çekimleriyle fark yaratan bu yapım da mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

4. Ben Efsaneyim (I am Legend)

IMDb Puanı: 7,2

Ben Efsaneyim (I am Legend)Gerilim ve korku türünde bir diğer etkileyici bilim kurgu filmi olan Ben Efsaneyim (I am Legend), kıyamet sonrası bir dünyayı konu alıyor. Başarılı Francis Lawrence filmlerinden Ben Efsaneyi’in oyuncu kadrosunda ise Will Smith ve Alice Braga gibi ünlü isimler yer alıyor.

3. Öldüren Sis (The Mist)

IMDb Puanı: 7,2

Öldüren Sis (The Mist)Frank Darabont yönetmenliğinde, 2007 yılının gerilim korku türünde en iyi bilim kurgu filmlerinden olan Öldüren Sis (The Mist), Stephen King’in “Skeleton Crew” adındaki eserinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Thomas Jane, Laurie Holden ve Toby Jones gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmayı başarmıştır.

2. Şey (The Thing)

IMDb Puanı: 8,2

Şey (The Thing)1982 yapımı Şey (The Thing), en iyi bilim kurgu korku filmlerinden bir tanesidir. John Carpenter’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici bilim kurgu filminin başrollünde ise 2015 yılında vizyona giren The Hateful Eight filminde de harikalar yaratan, Kurt Russel bulunuyor.

1. Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,5

Yaratık (Alien)İlk olarak 1979 yılında vizyona giren ve daha sonra unutulmaz seriler arasında yer alan Yaratık (Alien), 2017 yılına da Alien: Covenant adındaki devam filmiyle damgasını vuracak gibi görünüyor. Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı bu başyapıt, Sigourney Weaver’ın başarılı oyunculuğuyla da korku ve gerilim türünde en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak yer alıyor.  

Gizem Türünde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Adeta kafa karıştıran ve bir türlü içinden çıkılamayan bir bulmacanın içerisinde hissedeceğiniz gizem ve bilim kurgu türlerinin en iyi örnekleri, hem beyninizi yakacaklar hem de unutulmaz bir film zevki sunacaklar. Karşınızda gizem türünde en iyi bilim kurgu filmleri;

15. Oblivion

 IMDb Puanı: 7,0

OblivionGizem ve aksiyon türlerinin karışımından oluşan bir Joseph Kosinski filmiyle listemize devam ediyoruz. 2013 yılında vizyona giren Oblivion; Tom Cruise, Olga Kurylenko, Adrea Riseborough, Morgan Freeman ve Nikolaj Coster-Waldau gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor.

14. Prometheus

IMDb Puanı: 7,0

PrometheusAslında Yaratık filminin boyut kazanmış hali olarak karşımıza gelen ve senaryosundaki detaylarla şaşkınlık yaratan Prometheus, 2012 yılının en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Yine Ridley Scott tarafından yönetilen bu etkileyici yapım; Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron, Guy Pearce ve Idris Elba gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

13. Ölümsüz (Unbreakable)

IMDb Puanı: 7,2

Ölümsüz (Unbreakable)Aslında psikolojik gerilim türüne mensup olan Ölümsüz (Unbreakable), senaryosunda barındırmış olduğu detaylarla da izleyicileri gizemli bir dünyaya sürüklüyor. M. Night Shyamalan’ın hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak görev aldığı Ölümsüz filminin oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis ve Samuel L. Jackson ikilisi yer alıyor.

12. Yaşam Şifresi (Source Code)

IMDb Puanı: 7,5

Yaşam Şifresi (Source Code)Bilim kurgu ve beyin yakan filmlerin vazgeçilmez isimlerinden olan Jake Gyllenhaal’in başrollerinde yer aldığı Yaşam Şifresi (Source Code), şaşkınlık yaratan senaryosuyla da en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.

11. Zamanın Ötesinde (Predestination)

IMDb Puanı: 7,5

Zamanın Ötesinde (Predestination)Senaryosuyla gelmiş geçmiş en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdıran 2014 Avustralya yapımı Zamanın Ötesinde (Predestination), Spierig Kardeşler’in en başarılı yapımlarından da bir tanesidir. Robert A. Heinlein’ın kısa hikayesinden uyarlanan bu başyapıt; Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor’ın başarılı oyunculuğuyla da adını en iyiler arasına yazdırıyor.

10. Kelebek Etkisi (Butterfly Effect)

IMDb Puanı: 7,7

Kelebek Etkisi (Butterfly Effect)Gizem ve gerilim türlerinin harmanından oluşan 2004 yapımı Kelebek Etkisi (Butterfly Effect), etkileyici senaryosuyla en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Ashton Kutcher ve Amy Smart ikilisinin başrollerini paylaşmış oldukları Kelebek Etkisi’nin ayrıca 2006 ve 2009 yıllarında vizyona giren devam filmleri de bulunuyor.

9. Karanlık Şehir (Dark City)

IMDb Puanı: 7,7

Karanlık Şehir (Dark City)Gizem türünde en iyi bilim kurgu filmlerine 1998 yapımı Karanlık Şehir (Dark City) ile devam ediyoruz. Jennifer Connoley ve Rufus Sewell’in yanı sıra 24 dizisinin efsanevi oyuncusu Kiefer Sutherland’in de oyuncu kadrosunda yer aldığı bu Alex Proyas filmi, konusuyla da beyin yakıyor.

8. Ex Machina

IMDb Puanı: 7,7

Ex Machina2015 İngiliz yapımı etkileyici bir bilim kurgu filmi olan Ex Machina, etkileyici efektleriyle En İyi Görsel Efekt Oscar’ının da kazanmayı başarmıştır. Alex Garland tarafından yönetilen ve 2015 yılının en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Ex Machina; Alicia Vikander’in yanı sıra yeni Star Wars serisinde harikalar yaratan Oscar Isaac ve Domhall Gleeson’un da başarılı performansına sahne oluyor.

7. Ay (Moon)

IMDb Puanı: 7,9

Ay (Moon)2009 yılının en iyi bilim kurgu filmlerinden olan Ay (Moon); Sam Rockwell ve Kevin Spacey ikilisinin etkileyici oyunculuğuyla şekilleniyor. Ayrıca uzay konulu film arayanlar için gerçek bir hikayeden ilham alınan Apollo 13 de ideal bir film önerisi olabilir.

6. Geliş (Arrival)

IMDb Puanı: 8,1

Geliş (Arrival)2016 yılının en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırmayı başaran Geliş (Arrival), 47 milyon dolarlık bütçesiyle yaklaşık 200 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. Etkileyici konusunun yanı sıra Amy Adams’ın, Jeremy Renner’ın ve Forest Whitaker’ın başarılı performanslarıyla da son yılların en iyi filmleri arasına adını yazdırdı.

5. Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)

IMDb Puanı: 8,1

Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)Jake Gyllenhaal’ün yıldızının parladığı etkileyici başyapıtlardan biri olan 2001 yapımı Karanlık Yolculuk (Donnie Darko); Jena Malone, James Duval, Maggie Gyllenhaal, Drew Barrymore ve Patrick Swayze gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca 8,1’lik IMDb puanıyla da IMDb Top 250 listesine girmeyi başaran Karanlık Yolculuk, mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmlerinden de bir tanesidir.

4. 12 Maymun (Twelve Monkeys)

IMDb Puanı: 8,1

12 Maymun (Twelve Monkeys)Brad Pitt ve Bruce Willis ikilisinin kalitelerini kusursuz bir şekilde gözler önüne serdikleri 12 Maymun (Twelve Monkeys), konusuyla beyninizde dumanlar çıkaracak. 1995 yılında vizyona giren ve 2015 yılında 12 Monkeys dizisine uyarlanan bu başyapıt da en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

3. Bıçak Sırtı (Blade Runner)

IMDb Puanı: 8,2

Bıçak Sırtı (Blade Runner)2017 yılında ikinci filmiyle karşımıza gelecek olan 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner), konusu ve görselleriyle benzerlerinde öncülük etmiş bir başyapıttır. Ridley Scott’ın en başarılı filmlerinden olan Bıçak Sırtı, Harrison Ford gibi usta bir oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor.

2. Prestij (The Prestige)

IMDb Puanı: 8,5

Prestij (The Prestige)Christian Bale ve Hugh Jackman ikilisinin efsanevi oyunculuklarıyla şekillenen Prestij (The Prestige); David Bowie, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi başarılı isimlerin katkılarıyla da en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

1. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6

Yıldızlararası (Interstellar)2014 yılının gizem türünde en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Yıldızlararası (Interstellar), ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın en başarılı yapımlarından bir tanesidir. Aynı zamanda akılalmaz efektleriyle En İyi Görsel Efekt Oscar’ının da sahibi olan Yıldızlararası; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ce Michael Caine’in başarılı oyunluğuyla hayranlık uyandırdıkları bir yapım haline geliyor.

Dram – Romantik Türde En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Suç ve dram konulu efsanevi Otomatik Portakal filmini, 6 farklı hayatı anlatan Cloud Atlas ve K-PAX gibi etkileyici yapımların yanı sıra 2017 yılında vizyona girmesi beklenen The Circle adındaki yapımı da dram ve romantik türde en iyi bilim kurgu filmler listesine dahil edebilirsiniz. Huzurlarınızda dram ve romantik türde en iyi bilim kurgu filmleri;

10. Kapsül (Primer)

IMDb Puanı: 7,0

Kapsül (Primer)2004 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Kapsül (Primer) de adını en iyi bilim kurgu filmleri arasına yazdırıyor. Gerilim ve dram türlerinden oluşan bu yapım, konusuyla da dikkat çekiyor. Shane Carruth’un hem yazıp, yönettiği hem de başrollerinde oynadığı Primer de mutlaka izlemeniz gereken filmlerden bir tanesidir.  

9. Kaynak (The Fountain)

IMDb Puanı: 7,3

Kaynak (The Fountain)Dram ve romantizmin karışımından oluşan 2006 yapımı Kaynak (The Fountain), senaryosu ve görselleriyle hayranlık uyandırmıştı. Darren Aronofsky taraından yönetilen bu başarılı bilim kurgu filminin baş rollerinde ise Hugh Jackman ve Rachel Weisz yer alıyor.

8. Frekans (Frequency)

IMDb Puanı: 7,4

Frekans (Frequency)Milenyum yapımı hayranlık uyandıran bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza gelen Frekans (Frequency); Dennis Quaid, Jim Caviezel ve Elizabeth Mitchell gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca gizem ve dram türlerinin karışımından meydana getirilen bu güzel film; birçok televizyon kanalında seyircilerle buluşmaya devam ediyor.

7. Gattaca

IMDb Puanı: 7,8

GattacaGattaca; 20 yıl önce çekilmesine rağmen, halen daha izleyicileri şaşırtan ve beğenisini kazanan bir bilim kurgu filmidir. Loren Dean, Ernest Borgnine, Gore Vidal ve Alan Arkin gibi isimlerin başrollerini paylaştığı bu yapım; Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

6. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

IMDb Puanı: 7,9

Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)Paralel evren temalı unutulmaz bir film olarak listemizi süsleyen Bay Hiçkimse (Mr. Nobody), Jaco Van Dormael’in yönetmenliğiyle karşımıza geliyor. Jared Leto’nun başrollerini Diane Kruger, Rhys Ifans ve Sarah Polley gibi isimlerle paylaşmış olduğu Bay Hiçkimse de dram ve romantizm türlerinin karışımından oluşan bir bilimkurgu filmidir.

5. Son Umut (Children of Men)

IMDb Puanı: 7,9

Son Umut (Children of Men)2006 yılında vizyona giren ve senaryosuyla ses getiren Son Umut (Children of Men), en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Clive Oven, Jullianne Moore, Michael Caine, Chiwetel Ejofor ve Charlie Hunnam gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındırıyor.

4. Solaris

IMDb Puanı: 8,1

Solaris1972 yapımı etkileyici bir Sovyet filmi olan Solaris, Stainslaw Lem’in romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Efsanevi yönetmen Andrey Tarkovsi’nin unutulmaz filmleri arasında yer alan Solaris de en iyi bilim kurgu filmleri arasına adını yazdırıyor.  

3. İz Sürücü (Stalker)

IMDb Puanı: 8,1

İz Sürücü (Stalker)Bir diğer Andrey Tarkovski başyapıtıyla daha listemize devam ediyoruz. 1979 yapımı gizem ve dram türünde en iyi bilim kurgu filmlerinden olan İz Sürücü (Stalker), gösterime girmiş olduğu tarihten bu yana izleyicilerin beğenilerini kazanmayı başarmaktadır.

2. Metropolis

IMDb Puanı: 8,3

MetropolisTamı tamına 90 yıl önce, 1927 yılında vizyona giren Metropolis, döneminin en pahalı sessiz filmidir. Avusturya asıllı Alman yönetmen Fritz Lang’ın başyapıtı olarak karşımıza gelen Metropolis, “ateizm propagandası ve komünizmi övdüğü” gerekçesiyle, 1927 yılında Türkiye’de yasaklanmıştır.  

1. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,4

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)En iyi Jim Carrey filmleri arasında yer alan, Oscar ödüllü Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) filmiyle listemizi sonlandırıyoruz. Özgün ve etkileyici bir senaryoya sahip olan, Jim Carrey’nin yanı sıra Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Ruffalo ve Elijah Wood gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Sil Baştan; en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Hem ufkumuzu açan hem aksiyon dolu sahneleriyle hayranlık uyandıran hem de beynimizi yakan bilim kurgu filmlerinin en iyilerinden oluşan bir listeyi huzurlarınıza getirdik. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz en iyi bilim kurgu filmlerinden hangileri sizlerin de favori filmleri arasında yer alıyor.

Abone Ol

Muhteşem Paratic içerikleri haftalık e-posta adresinizde.


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu okuyan bunları da okur