Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Altın Oyunu! Arttı mı, Azaldı mı?

Merkez Bankası rezervlerinin arttığı haberleri gelirken, Mahfi Eğilmez’den, “Nereye gittiğini bilmediğimiz dövizlerde 16 milyar dolar artış var” çıkışı geldi.
Merkez Bankası Rezervlerinde Altın Oyunu! Arttı mı, Azaldı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son haftalarda döviz alımlarına ağırlık veren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezerv gelişmeleri dikkat çekmeye başladı. Bir günde en yüksek döviz alımına imza atan ve yerel seçimlerin ardından döviz alımları toplamda 41,8 milyar dolara ulaşan Merkez’in hamleleri yakından takip ediliyor.

Rezerv gelişmelerine ilişkin gözlemlerini paylaşan ekonomist Mahfi Eğilmez, döviz rezervlerinde net hata ve noksan kaleminde 16 milyar dolarlık düşüş olduğu ve bunun altın kotası ile ilintili olduğu çıkarımını yaptı.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Nereye gittiğini bilmediğimiz dövizlerde 16 milyar dolar artış var” diyerek, altın ithalatına getirilen kota yüzünden ülkeye kaçak giren altınlar için yapılan kaçak ödemelerin rezerv çıkışlarına gerekçe olabileceğini savundu.

Net hata ve noksan kaleminin bu yıl Mart ayında eksi 16,1 milyar dolar olarak geçekleştiğine atıf yaparak şöyle açıklamada bulundu:

“Makul bir miktara kadar net hata ve noksan kabul edilebilir. Çünkü geç gelen paralar söz konusu olabilir ayrıca bazı miktarlar (turizm gelirleri gibi) anketlerle belirlendiği için hatalar olabilir. Ama dediğim gibi bunlar bir dereceye kadar kabul edilebilir. Miktar büyüdükçe işler karışır.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.