Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Döviz Alımlarında Zirve! TCMB Rekora İmza Attı

TCMB'nin açıkladığı son analitik bilançoya göre swap hariç net rezervlerdeki 4,2 milyar dolarlık iyileşme bir günlük en yüksek döviz alımını temsil etti. İşte detaylar;
Döviz Alımlarında Zirve! TCMB Rekora İmza Attı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), rezervlerindeki artış eğilimini sürdürüyor. Bugün yayımlanan analitik bilançosuna göre TCMB’nin swap hariç net rezervleri 10 Mayıs Cuma günü 4,2 milyar dolarlık bir iyileşme kaydetti.

Bu ise Merkez Bankası’nın bir günde gerçekleştirdiği en yüksek döviz alımı olarak kaydedildi. Bir günde rekor döviz alımına imza atan Merkez Bankası, son alımlarıyla birlikte seçim sonrasındaki döviz alımları toplamda 41,8 milyar dolara ulaşmıştı.

10 Mayıs itibarıyla TCMB’nin swap hariç net rezervleri eksi 23,7 milyar dolar seviyesine geriledi. Bu rakam, Mayıs 2020’den bu yana swap hariç net rezervlerde kaydedilen en iyi seviyeyi temsil etti.

TCMB’nin swap hariç net rezervlerindeki toparlanma, TCMB Başkanı Karahan’ın Perşembe günü gerçekleştirilen enflasyon raporu sunumunda da ele alınmıştı.

Başkan Karahan, döviz alım hedeflerine ilişkin sorular üzerine, Merkez Bankası’nın rezerv hedeflerinin olmadığını ancak enflasyondaki düşüşü engellemeyecek şekilde rezerv pozisyonunu düzeltmeyi amaçladıklarını ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın