Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencileri Makinaları Kapatıyor: Hash Oranı Düşüyor

Geçen ay gerçekleşen yarılanma sonrası karlılığı düşen madenciler cihazlarını kapatmaya başladı. Bu durum Bitcoin’in hash rate verisinde düşüş getirdi. Ayrıntılar geliyor...
Bitcoin Madencileri Makinaları Kapatıyor: Hash Oranı Düşüyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin ağında dört yılda bir gerçekleşen madencilik ödülü yarılanması adı verilen halving olayı geçen ay içerisinde uygulandı. Bu durum nedeniyle madencilik firmalarının karlılığı azaldı ve kapanan makinalar nedeniyle Bitcoin’in hash oranı düşmeye başladı.

Blockchain.com’dan aktarılan verilere göre, Bitcoin ağının hash oranı, 10 Mayıs’ta saniyede 575 exahash (EH/s) ile iki ayın en düşük seviyesini gördü ve ardından mevcut 586 EH/s’ye küçük bir toparlanma gerçekleştirdi.

Bitcoin hash rate grafiği
Kaynak: blockchain.com

CoinShares araştırma başkanı James Butterfill’e göre hash oranındaki düşüş, madencilerin kâr getirmeyen platformları kapatmaya başlamasıgerçeğine bağlanabilir. TeraWulf’un kurucu ortağı ve COO’su Nazar Khan’a göre, 2024 yarılanmasından sonra yalnızca daha az enerji verimli ekipmana sahip daha küçük madencilik operasyonları tehlikeye girebilir.

Khan değerlendirmesinde, “Eğer sadece bir grup makineye sahip bir firmaysanız ve kârlı değilseniz, zorluklarla karşılaşacaksınız. Düşük maliyetli enerji sağlayabilen kaliteli bir altyapıya sahip bir şirketseniz, bu gerçek bir varlıktır ve bu varlığın temel değeri artmıştır” ifadelerini kullandı

Düşen hash oranının ortasında Bitcoin kritik destek olan 60.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürüyor. BTC yazım itibarıyla 61.800 dolar yakınlarında işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.