Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Enflasyonu Açıklandı: Nisan’da Beklenti Aşıldı

ABD’de üretici enflasyonu Nisan’da beklenenden fazla artış kaydetti. Bu FED’in faiz indirimlerinin önünde engel oluşturabilir. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Üretici Enflasyonu Açıklandı: Nisan’da Beklenti Aşıldı
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Nisan ayına ilişkin üretici fiyat endeksi verileri açıklandı. Paylaşılan verilere göre Nisan’da üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,5 artışla beklentiyi aştı. Tahminler artışın yüzde 0,3 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Mart ayı verileri başlangıçta belirtilen yüzde 0,2 artıştan yüzde 0,1 düşüşe revize edildi.

Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda çekirdek ÜFE de yüzde 0,2 tahmine kıyasla yüzde 0,5 artış kaydetti. Bu çekirdek gruptan hariç tutulan ticari hizmetler, Nisan 2023′ten bu yana en yüksek seviye olan aylık yüzde 0,4 ve 12 aylık bazda ise yüzde 3,1 artış gösterdi.

Hizmet fiyatları yüzde 0,6 artışla toptan enflasyon okumasını destekledi ve manşet kazancın yaklaşık dörtte üçünü oluştururken, nihai mal talep endeksi yüzde 0,4 arttı. Çalışma Bakanlığı hizmetlerdeki yükselişin Temmuz 2023′ten bu yana en büyük aylık artış olduğunu bildirdi.

ÜFE ile ölçülen mal fiyatları yüzde 0,4 artarken, gıdaya yönelik nihai talep endeksi yüzde 0,7 geriledi. Son rapor yarın açıklanacak tüketici fiyat endeksi verileri öncesi geldi. Yarın Nisan ayına ilişkin manşet enflasyon verileri takip edilecek. Enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,4 olarak açıklanması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın