Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketi Temettü Vermeme Kararı Aldı

Hun Yenilenebilir Enerji Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla bugün paylaştığı bildirimle yatırımcılara 2023 yılı kâr dağıtım teklifini duyurdu. Detaylar haberde;
Enerji Şirketi Temettü Vermeme Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. (HUNER) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan bildirimde 2023 Yılı Kâr Dağıtım Teklifi hakkında bildiri paylaştı. Şirket KAP bildirisinde, temettü dağıtılmamasına karar verildiğine işaret etti.

Şirket, 11 Mart 2024 tarihli yönetim kurulu kararı ile Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) esas alınarak hazırlanan ve BM Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından denetlenen, 1 Ocak-31 Aralık 2023 hesap dönemine ilişkin finansal tabloların incelenerek kabul edildiği bildirildi.

Söz konusu finansal tablolar ile Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin Vergi Usul Kanunu (VUK) hükümlerine uygun olarak tutulan kayıtlara göre oluşan mali tablolarının incelendiği kaydedildi.

İnceleme sonucunda TFRS’ye uygun olarak hazırlanan finansal tablolar kapsamında 43 milyon 183 bin 634 lira ana ortaklığa ait net dönem kârı, VUK kayıtlarına göreyse 126 milyon 774 bin 546 lira cari yıl net dönem zararı bulunduğu belirtildi.

Sermaye Piyasası Mevzuatı hükümlerine göre hazırlanan 2023 yılı mali tablolarda dönem kârı olmasına rağmen Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre hazırlanan 2023 yılı mali tablolarda dönem zararı oluştuğu vurgulandı. Bu sebeple ise temettü ödemesi yapılmamasına karar verildiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Hun Yenilenebilir Enerji KAP bildirisinde, söz konusu teklifin genel kurula sunulmasına karar verildiğini altı çizildi.

Borsada HUNER koduyla işlem gören şirket hisse yıllık bazda yüzde 14,72 oranında artış gösterdi. Hisse aylık bazda yüzde 6,23, haftalık bazda ise yüzde 7,51 oranında değer kaybetti. Hisse bugünkü işlemlerini ise yüzde 2,85 artışla 4,32 liradan sonlandır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın