Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analistlerin “AL” Dediği Enerji Hissesinde Beklenti 165 TL

Anadolu Yatırım, Astor Enerji için hedef fiyatını açıklarken şirket için katalizörleri ve riskleri sıraladı. İşte detaylar;
Analistlerin “AL” Dediği Enerji Hissesinde Beklenti 165 TL
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da enerji sektörünün öncü şirketlerinden olan Astor Enerji (ASTOR) için kritik rapor paylaşıldı. Anadolu Yatırım, 14 Mayıs’ta açıkladığı raporda şirket için öne çıkan faktörleri sıraladı.

Şirketin net kar marjında yıllık 12,4 puanlık artış olduğuna dikkat çekilen raporda, cirodaki büyümenin devam ettiği belirtildi. Etkin maliyet yönetimi ile 2023’te brüt karın önceki yıla göre yüzde 54,8 artış ile 6,5 milyar TL’ye yükseldiği aktarıldı.

Anadolu Yatırım Astor Enerji için katalizörleri sıraladı:

  • Yenilenebilir enerji trendinin etkisiyle talepteki güçlü seyrin devamı
  • Yeni yatırımlar ile kapasitedeki artış ve elektrikli araç şarj cihazlarının artan katkısı
  • Yüksek başlangıç maliyetinin rekabeti kısıtlaması

Artan rekabet ile şirketin Pazar payında gerileme yaşanması, metal fiyatlarındaki artış ile maliyet yönlü baskılar ise riskler olarak paylaşıldı.

Anadolu Yatırım, 2023 yıl sonu finansal sonuçları ve analist toplantısının ardından ASTOR için 12 aylık hedef fiyatını 165,2 TL ve hisse önerisini “al” olarak belirledi. Hissede yüzde 59 potansiyele işaret eden kurum, sektördeki yüksek talebin şirket ürünlerine olan ilgiyi canlı tuttuğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca operasyonel faaliyetlerdeki güçlü görünüm, yeni yatırımlar ile kapasite ve verimlilikte iyileşme beklentilerinin şirketin beğenilen yönleri arasında yer aldığı paylaşıldı.

ASTOR, 14 Mayıs’ta kapanışını yüzde 1 artışla 104,4 TL’den yaptı. Hissede yıllık kazanç yüzde 147 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.