Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell’dan Enflasyon Yorumu: Sabırlı Olmamız Gerekiyor

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonun gerileyeceğine dair güvenin azaldığını ve kısıtlayıcı politikanın enflasyonu düşürme konusunda etkisinin uzun sürebileceğini söyledi.
Powell’dan Enflasyon Yorumu: Sabırlı Olmamız Gerekiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Amsterdam’da düzenlenen Yabancı Bankacılar Birliği genel toplantısında ABD ekonomisine yönelik değerlendirmelerini üretici enflasyonu verilerinden hemen sonra paylaştı.

Powell, enflasyonda 2023 yılındaki seviyeleri geri dönmeyi beklediklerini, enflasyonun gerileyeceğine dair güvenin geçmişe göre daha düşük olduğunu belirtti. ABD ekonomisinin çok iyi performans gösterdiğini ve ülkede çok güçlü bir iş gücü piyasası olduğunu dile getirdi. Arz ve talebin dengeye gelmesiyle iş gücü piyasasında kademeli soğuma sinyalleri aldıklarını bildirdi

Üretici enflasyonun oldukça karışık geldiğinin altını çizen FED Başkanı, kısıtlayıcı politikanın enflasyonu düşürmesinin beklenenden daha uzun sürebileceğini vurguladı.

Bir sonraki FED faiz toplantısında artırım olabileceğini düşünmediğini dile getiren Powell, enflasyonu yüzde 2 seviyesine indirme konusunda kararlı olduklarını kaydetti.

Konut enflasyonunun “bulmaca” gibi olduğunu, bir sonraki faiz kararının mevcut seviyede sabit tutulmasının daha muhtemel olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

FED, 1 Mayıs tarihinde politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit tuttu ve faiz oranını 23 yılın en yüksek seviyesinde bıraktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.