Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketicilere Müjde: Akaryakıt Fiyatları Yarın Tek Düzende

EPDK'nin yeni kararıyla akaryakıt sektöründe yarından itibaren önemli bir değişim olacak. Artık farklı ürünler için istasyonlarda fiyat farkı olmayacak. Detaylar haberde;
Tüketicilere Müjde: Akaryakıt Fiyatları Yarın Tek Düzende
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin aynı fiyata satılmasını sağlayacak karar yürürlüğe giriyor. Bu karar 13 bin bayide fiyatların güncelleneceği bir süreci başlatacak. Artık aynı tür akaryakıt için istasyonlarda fiyat farkı olmayacak.

EPDK’nin aldığı karara göre, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış ürünler olsa da, tüketicilere aynı tür akaryakıt için farklı fiyatlar uygulanmayacak.

İstasyonlarda “95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro” gibi ifadelerle belirtilen ürünler için farklı fiyat uygulamaları sona erecek.

EPDK, 8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı 4 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

EPDK’nin açıklamasına göre dağıtıcı lisansı sahipleri, farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek ancak bu özellikler fiyatı etkilemeyecek.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, tüketicilerin ve işletmelerin operasyonlarında kolaylık sağlanması ve belirsizliklerin önlenmesinin hedeflendiği vurgulandı. Türkiye’deki 13 bin bayi, yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla akaryakıt ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.

EPDK’nin kararına göre dağıtıcı lisansı sahipleri, akaryakıtlara belirli katkı maddeleri ekleyerek özelliklerini iyileştirebilecekler. Ancak bu işlem için gerekli izin ve bilgilendirme süreçleri değişmeyecek.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine değerlendirmelerde bulundu. EPDK’nin kararının akaryakıt istasyonlarının finansman maliyetlerini az da olsa düşüreceğini ifade etti.

Bayilerin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini belirten Okumuş, bayilerin kâr paylarının artırılması taleplerini devlete ilettiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini dile getirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın