Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Akaryakıtta Tek Fiyat Düzenlemesi

EPDK’nın aynı tür akaryakıtta tek fiyat uygulanmasını şart koşan düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıntılar geliyor...
EPDK’dan Akaryakıtta Tek Fiyat Düzenlemesi
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), “8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı”, Resmi Gazete’de yayımlandı. EPDK, katkılı motorin ve benzinde fiyat farkının olmayacağına, tek fiyat uygulanacağına karar verdi.

Düzenleme ile akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacak.

EPDK’dan yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceği ancak akaryakıt istasyonlarında aynı tür akaryakıtlarda artık birden fazla fiyat olmayacağı belirtildi.

Açıklamada, tüketici nezdinde oluşan belirsizliklerin önüne geçilmesi ve dağıtıcı ile bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanması gerekliliği vurgulandı. Kararın en önemli gerekçeleri arasında, tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçlarının yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılanması yer aldı.

EPDK, petrol piyasası mevzuatına göre, dağıtıcı lisansı sahiplerinin yüzde 0,5 oranını geçmemek kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini akaryakıta ekleyebileceğini ve bu işlem için gerekli izinleri almaları gerektiğini belirtti. Bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.