Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, ABD’nin Çin’le Olan Ticaret Savaşını Kazanmasını Zorlaştırmış Olabilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e gümrük vergilerini artırmasıyla ülkesinin savaşı kazanmasını zorlaştırmış olabileceği söyleniyor.
Trump, ABD’nin Çin’le Olan Ticaret Savaşını Kazanmasını Zorlaştırmış Olabilir
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü attığı tweet ile Çin’in 200 milyar dolarlık ürünü için gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e yükselteceğini söyledi. Bunun bir strateji olduğu düşünülürken, aslında Çin’in yaklaşık 150 sayfalık taslak anlaşmada yaptığı sistematik değişikliklere bir cevap olduğu öğrenildi. Trump ise Çin anlaşmayı bozdu diyerek tarife getirdi.

Uzmanlar ise Trump’ın Çin’e yönelik yeni gümrük vergilerinin, ABD’nin savaşı kazanma olasılığını zorlaştırdığını düşünüyorlar.

ABD'nin Savaşı Kazanma Olasılığı DüşükABD ile Çin arasındaki tarife mücadelesindeki son tırmanışta, Trump’ın zafer elde etmeyi talep edeceği bir ticaret anlaşmasına ulaşmasının çok zor olduğu söylendi. Trump’ın vergileri yüzde 25’e yükseltmesinin ardından Çin, önlem alacağını ve derhal yanıt vereceğini açıkladı.

Her iki ülkeden temsilciler, ticareti görüşmek üzere bugün Washington’da bir araya geldiler. McLarty Associates ticaret uzmanı ve kıdemli danışmanı Steve Okun, en son gelişmelerden sonra önümüzdeki haftalarda yapılacak bir anlaşmanın hayal edilmesinin çok zor olduğunu dile getirdi.

Okun, ABD’nin kazanması ve Trump’ın zafer ilan etmesi için birçok konuda önemli değişiklikler olması gerektiğini söyledi.

Trump'ın Kazanması için KoşullarOkun; fikri mülkiyet, siber hırsızlık, zorunlu teknoloji transferleri gibi konularda önemli değişiklik olduğunu göstermesiyle Trump’ın zafer ilan edebileceğini dile getirdi. Okun, “Şimdi, ABD’nin istediği şeylerin bir kısmı, belki de Çin’in çıkarları içindir. Ancak siyasi olarak Başkan Xi, ABD’nin ondan istediği şeyi veriyor gibi görünmesi çok zor,” dedi.

Danışman, dünya ile iki büyük ekonomi arasındaki ilişkide bir bozulma olduğunu tahmin eden tek uzman değil. Ekonomik İstihbarat Birimi’ne danışmanlık yapan bir analist olan Nick Marro, tarife artışının iki ülke arasında önceki toplantılarda oluşturulan iyi niyet ve olumlu momentumun çoğunu sileceğini düşünüyor.

Analistler, müzakereler için en iyi durum senaryosunun her iki tarafın de konuşmaya devam etmesi olduğunu söylüyorlar.

En İyi Durum Konuşmaya Devam EdilmesiBuna karşın bu hafta ticaret anlaşmazlığının artması, ABD ve Çin’in hiçbir zaman bir anlaşmaya varamama olasılığını artırdığı düşünülüyor. Bir ekonomi araştırmacısı ve İsviçre’deki St. Gallen Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Stefan Legge, her iki ekonominin de baskıyı kaldırabileceği sürede ticaret savaşının süreceğini dile getirdi.

Legge, “Çin ve ABD, Tukidides’in Tuzağı’na yeterince girmiş olabilir, böylece artık daha fazla işbirliği için zaman sona ermiştir,” dedi. Tukidides Tuzağı, yükselmekte olan bir gücün egemen olan diğer bir gücü, onun yerine geçmekle tehdit etmesinden dolayı oluşan şiddetli yapısal gerilimdir.

Daha iyimser olan Moody’s uzmanları ise hala iki ülke arasında bir anlaşmanın olabileceğini düşünüyorlar.

Moody's Hala Anlaşma Olabileceğini DüşünüyorKredi stratejisi ve standartlarından sorumlu genel müdür Michael Taylor, Washington ve Pekin’in sonunda bir ticaret anlaşmasına varabileceğine inandığını söyledi. Ancak bu gerçekleşmeden önce iki taraf arasındaki gerginliklerin küresel ekonomiye büyük tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Bu haftaki tarifeler için Taylor, “Küresel ticaret ortamındaki belirsizliği daha da artıyor, ABD ile Çin arasındaki gerilimi daha da artıyor. Küresel duyarlılığı olumsuz yönde etkiliyor ve küresel ölçekte riskten kaçınmaya neden oluyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu