Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Yaptırım Listesini Genişletti!

ABD Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Rusya'ya malzeme sağlayan birçok şirketi yaptırım listesine alındığını belirtti. İşte bu Türk şirketleri listede...
ABD Yaptırım Listesini Genişletti!
HABER GİRİŞ

ABD Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada birçok şirkete yönelik yaptırım kararı alındığı duyuruldu. Bunların arasında Türk şirketleri de yer aldı.

ABD, Rusya’nın savunma sanayiinin yanı sıra kimyasal ve biyolojik silah programları ve Rusya’nın savunma imalatı için önemli malzemeleri sağlayan üçüncü ülkelerdeki şirket ve kişileri hedef aldı.

Buna göre toplam 300 şirket ve kişi ve kurumlar yeni yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Yaptırım uygulanan şirket, kişi ve kurumlar Azerbaycan, Çin, Belçika, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovakya yer aldı.

Yapılan açıklamaya göre bu ülkelerde yer alan bazı şirketler, Rusya’ya acil olarak ihtiyaç duyduğu teknoloji ve ekipmanı sağlamakla suçlanıyor. Türkiye yüksek öncelikli malzemeleri Rusya’ya sevketmekle suçlandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Hangi Şirketlere Yaptırım Geldi?

Türkiye’de yaptırım uygulanan şirketler şunlar oldu:

“Etasis Elektronik Tartı Aletleri ve Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, AYA Universal Denizcilik Kumanyacılık Liman Hizmetleri İthalat İhracat Limited Şirketi, Alpha Impex İthalat ve İhracat Dış Ticaret Limited Şirketi.”

ABD Maliye Bakanlığı, Etasis’in satın aldığı İngiliz makine araç ekipmanını Rusya’daki şirketlere sattığı ve ABD’nin yaptırım listesinde bulunan Vektor ve Promoil şirketine çok sayıda mal sevk ettiğini belirtti.

AYA’nın Rusya’daki KAMAZ şirketine dizel motor parçaları sevk ettiğini bildirdi.

Alpha’nın 2023 yılı sonunda Rusya’daki kullanıcılara 2 milyon dolar değerinde sevkiyat yaptığı ve bu mallar arasında programlanabilir cihazlar, mikrodevreler ve transistörlerin olduğu not edildi

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın