Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Satışlarında Çehre Sertleşti: Yeni Tedbirler Geliyor

Geçen yıl otomotiv piyasasında oluşan köpüğü kaldırmak için otomobil satışlarına getirilen düzenlemelerin devamı geldi. Detaylar haberde;
Otomobil Satışlarında Çehre Sertleşti: Yeni Tedbirler Geliyor
HABER GİRİŞ

Yerel seçimler sonrası hareketlenmeye başlayan pazardaki fiyat artışlarının önüne geçmek adına sert tedbirlerin devreye alınacağı öğrenildi. Sektörde görülen stokçuluk ve fahiş fiyatların önüne geçmek için yeni düzenlemelerin yapılacağı ve araç tahsisi sonrası bayilerin fiyat artışına gitmesinin önleneceği bilgisi geldi.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik taslağındaki düzenlemelerle, bayilerin araç tahsisi sonrası fiyat değişikliğinin yanı sıra ön ödemelere sınır da getirilecek.

Buna göre araç alımlarında uygulanan ön ödemede yüzde 10 sınırıyla tüketicilerin mağduriyetlerini önlenmek öncelenecek.

Ayrıca alıcının cayma hakkı da korunacak. Buna göre taşıt faturası düzenleninceye kadar alıcının, gerekçe göstermeksizin ve ceza ödemeksizin, ön ödemeli taşıt satış sözleşmesinden cayma hakkı saklı kalacak.

Araç Teslimi 15 Gün İçinde Yapılacak

Tüketicilerin bir diğer mağduriyetini oluşturan araç tesliminde uzayan süre meselesi de çözüm bulacak.

GCM Yatırım Banner

Yeni düzenlemeyle araç bayileri, alıcının taşıta ilişkin vergileri ödediği andan itibaren hem taşıtın satış fiyatını artıramayacak hem de teslimatı 15 gün içinde yapacak.

Garanti süresi dolmadan arızalanan araç için ikame taşıt, üretici veya distribütör tarafından tahsis edilinceye kadar geçen sürede bayi tarafından ücretsiz bir şekilde verilecek.

İnternet Satışına da Ayar Geliyor

Bakanlığın düzenlemesinde internet ilanları da yer aldı. Buna göre internette satışı yapılan ikinci el araçların değerlemesini yapan kişi ya da şirketlerin notunda satıcının beyan ettiği özellikler incelenecek.

Ayrıca aracın yaşına göre de fiyat değerlemesinde sınıra dikkat edilecek. 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlarda taşıt sahibine sunulan fiyat teklifi ile nihai teklif arasındaki fark yüzde 5’i aşamayacak.

Alıcının satıcıya sunduğu teklif sadece 24 saat geçerli olacak. Fiziksel incelemesi yapılan araçlar için ise 2 saat içinde nihai teklif sunulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın