Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş’ın Nokta Atışı Tespiti Gerçek Oldu

Ekonomist Özgür Demirtaş’ın 4 ay 4 gün önce yaptığı tespit gerçekleşti. Asgari ücret için uyarıda bulunan Demirtaş’ın Nisan öngörüsü kendini gösterdi.
Özgür Demirtaş’ın Nokta Atışı Tespiti Gerçek Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) dün açıkladığı Nisan ayı açlık sınırı rakamı, yıl boyunca zam görmeyecek olan asgari ücreti yeniden gündeme getirdi.

Asgari ücret senenin ortasını bile görmeden açlık sınırının altında kalınca akıllara ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın uyarısı geldi.

Demirtaş, 4 ay 4 gün önce sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı uyarıda ekonomi yönetimine seslenerek, net 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücretin Nisan ayına gelindiğinde açlık sınırının altında kalacağı beklentisini paylaşmıştı.

Ünlü ekonomist, daha önceki tespitlerinde olduğu asgari ücrete ilişkin öngörüsünde de haklı çıkmış oldu.

Demirtaş bugünkü paylaşımında, “N’oldu?” diyerek, asgari ücretin Nisan itibarıyla açlık sınırının altında kaldığı tabloyu paylaştı. Asgari ücretin açıklandığı gün yazdığı şu söze atıf yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Yaptığım hesaplara göre Nisan ayı gibi açıklanan ücret açlık sınırının (4 kişilik ailenin mutfak masrafı) altına düşecek. İşte bu yüzden enflasyon ile mücadele çok önemli.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.