Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Açlık Sınırı Dördüncü Ayda Asgari Ücretin Üzerine Çıktı

Açlık sınırı, sene boyunca zam görmeyecek olan asgari ücreti yılın dördüncü ayında ezip geçti. Yoksulluk sınırı ise 60 bin liraya koşuyor.
Açlık Sınırı Dördüncü Ayda Asgari Ücretin Üzerine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vatandaşların birincil sorunu olan açlık ve yoksulluk sınırı verisi geldi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Nisan ayının açlık ve yoksulluk sınırı raporunu paylaştı.

Nisan ayında açlık sınırı, 17 bin 2 TL olan asgari ücretin üzerinde geldi. Türk-İş verilerine göre açlık sınırı 16.793 TL’den 17.725,19 TL’ye çıktı. Yoksulluk sınırı ise yılın ikinci çeyreğine girişte 60 bin liraya koştu.

Dört kişilik bir ailenin gıda harcamalarına ek olarak diğer aylık giderleri de hesaba katıldığında yılın dördüncü ayında yoksulluk sınırı 54.700 TL’den 57.736,78 TL’ye çıktı.

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise 21.831 TL’den 22.991,90 TL’ye ulaştı.

Nisan ayında mutfak enflasyonu Mart ayına göre yüzde 5,55 artarken, 12 aylık ortalamada artış yüzde 74,88 ve yıllıkta 77,55 olarak hesaplandı.

GCM Yatırım Banner
Açlık ve Yoksulluk Sınırı Tablo
Kaynak: Türk-İş

TÜİK raporuna göre sene bitmeden enflasyon karşısında eriyeceği eleştirileri gelen asgari ücret yıl ortasına gelmeden açlık sınırının altına düştü.

Veriler, asgari ücretin de altında kalan emekli aylıklarının enflasyon karşısındaki eriyiş hızını ortaya koymuş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.