Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO’nun Enflasyon Tahmini TCMB Beklentisini Aştı

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının nabzını tutarak enflasyon ve döviz kuru beklentilerini değerlendirdi. Detaylar haberin içerisinde;
İTO’nun Enflasyon Tahmini TCMB Beklentisini Aştı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının enflasyon ve döviz kuru beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak belirten Avdagiç, iş dünyasının öngörüsünün yüzde 43-44 bandında olduğunu dile getirdi.

Enflasyon ile döviz kuru arasındaki ilişkinin korunmasının önemine dikkat çeken Avdagiç, kuru baskılayarak enflasyonu düşürmenin kısa vadeli faydaları olabileceğini ancak uzun vadede ihracatı olumsuz etkileyebileceğini vurguladı.

Kuru baskılayarak enflasyonu tutmanın kısa vadeli faydalı olabilirken, bunun ithalatı artıran ihracatı ise baskılayan bir unsur olacağını kaydetti. Bunun ise dış ticaret açığını olumsuz etkileyeceğini ekledi.

Enflasyon ve döviz kuru arasındaki ilişkiye dikkat çeken Avdagiç, ilk çeyrekte dolar kuru ile enflasyon arasındaki farka değindi. 2024’ün ilk çeyreğinde dolar kurunun yüzde 9, enflasyonun yüzde 14,3’ün üzerinde arttığını, böylece de ilk 3 ayda 5,3 puanlık bir fark oluştuğunu anımsattı.

Türkiye’nin FATF Gri Listesi’nden çıkması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gerekenleri titizlikle yerine getirdiğini ifade eden Avdagiç, ekonomi yönetiminin çabalarının Türkiye’nin kredi risk priminin düşmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Avdagiç açıklamasında, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) 300 puan seviyesine inmesinin ekonomi yönetiminin ve hükümetin çabalarının önemli bir sonucu olduğuna işaret etti.

Banka kredisi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirtirken, iş dünyasının enflasyonun düşmesiyle birlikte faizlerin ve kredi maliyetlerinin de makul seviyelere gelmesini beklediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın