Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özel Sektör Bu Yükü Taşıyacak Asgari Ücret Artırılacak

Ankara'dan gelen kulis bilgilerini aktaran Şeref Oğuz, asgari ücret artışına ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Özel Sektör Bu Yükü Taşıyacak Asgari Ücret Artırılacak
HABER GİRİŞ

Ankara kulislerinden sızan kritik bilgiler, ekonomim.com’a ulaştı. Dr. Şeref Oğuz’un bugün Ekonomim’e Türkiye’de asgari ücretin, Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altına düşmesinin endişe yarattığını aktardı.

“Artış yapmak zorundalar” ifadelerini kullanan Oğuz, hükümetin önemli bir adım atması gerektiğinin altını çizdi.

Oğuz’un değerlendirmesine göre hükümet yerel seçimlerde ciddi bir uyarı aldı ve varlığı sorgulanır hale geldi. İnsanların ekonomik zorluklara 2028’e kadar tahammül edemeyeceğini belirten Oğuz, “ceylan öldüğünü anlayana kadar koşar” benzetmesi yaparak, iktidarın mevcut durumunu özetledi.

İktidarın ABD’deki benzetmeyle topal ördek durumunda olduğunu söyleyerek, iktidarın tabanını kaybetmeyle karşı karşıya olduğunu ve ikinci parti konumuna düştüğünü vurguladı. Asgari ücretin ise halktan gelecek tepkiler ve işsizlik nedeniyle zaten artırılmak durumunda olacağını öngördü.

Asgari ücret konusunda kararın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uhdesinde olduğunu belirten Oğuz, özel sektörün bu yükü taşıması gerektiği görüşünün hakim olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Oğuz’a göre asgari ücrette artış Eylül ayında gelmeli ve bu ise enflasyonun baz etkisiyle birlikte düşmesinin ardından gerçekleşecek.

Baz etkisiyle birlikte enflasyonun 20-22 puan düşeceğini sonraysa asgari ücrette düzenleme yapılacağını iddia etti. Bunun işvereni de rahatlatacağını söyleyen Oğuz, “Aynı zamanda da kendileri ‘Bakın asgari ücrete zam yaptık’ diyebilecekler.” dedi.

Hükümetin masasında 4-5 ayrı çalışma olduğunu belirten Oğuz, bu çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seçenek sunmak için yapıldığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın