Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Faiz Kararını Açıkladı! Powell Hangi Mesajları Verdi?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, küresel piyasaların odaklandığı faiz kararını paylaştı. FED Başkanı Powell’ın açıklamalarında faiz indirimine yönelik ipucu var mı? İşte detaylar;
FED Faiz Kararını Açıkladı! Powell Hangi Mesajları Verdi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca altın, kripto para ve borsa yatırımcısının sabırsızlıkla beklediği karar açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), 1 Mayıs’ta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 oranında sabit tuttu. Böylece faiz oranı 23 yılın en yüksek seviyesinde kalmayı sürdürdü.

Analistler, FED’in faizi mevcut seviyede tutacağına kesin gözüyle bakıyordu ve bu toplantıda gelecek döneme ilişkin ipuçları aranacağını belirtiyordu.

Karar Metninde Enflasyon Vurgusu

Banka tarafından paylaşılan karar metninde iktisadi faaliyetlerin güçlü bir hızla genişlemeye devam ettiği belirtildi. Enflasyonun hafiflediği ancak yüksek kalmayı sürdürdüğü aktarıldı.

FED’in uzun dönemde maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyona ulaşmayı hedeflediği vurgulanırken ekonomik görünümdeki belirsizliğe dikkat çekildi.

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 olan hedefe doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar politika faizinin düşürülmesinin uygun olmayacağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

2024’ün ilk aylarında faiz indirimleri konusunda daha ılımlı olan FED, enflasyon ve diğer ekonomik verilerin hedeften sapmasıyla daha temkinli bir duruş sergilemeye karar verdi.

Bilanço Küçültme Hızı Değişti

Yetkililer, FED’in varlık portföyünü küçültme hızını yavaşlatma planlarına yönelik açıklamalar yaptı. Buna göre FED finansal piyasa türbülansı riskini düşürmek için Haziran Ayından itibaren Hazine tahvillerine yönelik akış sınırını 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indirecek. İpoteğe dayalı menkul kıymetlerde sınır 35 milyarda sabit kaldı.

“Faiz İndirimi Verilere Bağlı Olacak”

Jerome Powell, ekonomide hedeflere doğru kayda değer bir gelişme kaydedildiğini, ancak enflasyonun hala çok yüksek olduğunu vurguladı. Enflasyonu hedeflenen yüzde 2’lik seviyeye düşürme konusunda kararlı olduklarını, enflasyon verilerinin beklentilerden daha yüksek olduğunu paylaştı.

Faiz indirimi konusunda daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını, bilanço küçültme hızının yavaşlamasının daha yumuşak bir geçiş sunacağını dile getirdi. Faiz artışı için politikanın sıkılaştırıcı olmadığına yönelik kanıt görmeleri gerektiğini, faiz indirimi zamanlamasının verilere bağlı olacağını kaydetti. Powell, bir sonraki hamlenin büyük olasılıkla faiz artışı olmayacağını sözlerine ekledi.

Ekonomide daha fazla güven sağlandığında faiz indirme sürecine girilebileceğini, mevcut enflasyon verilerinden memnun olmadıklarını belirtti.

FED Başkanı Jerome Powell, her fırsatta enflasyonda yüzde 2 seviyesini hedeflediklerini, bankanın karar verirken hedeflerden sapmayacağını vurguluyor. 26 Nisan’da açıklanan verilere göre ABD’de kişisel tüketim harcamaları endeksi yüzde 2,8 olarak gerçekleşti ve tahminleri aştı. Bu veri faiz indirimlerine yönelik beklentilerin ötelenmesine neden oldu.

FED’in yapışkan olmaya devam eden enflasyon verisinden dolayı 2024’ün kalanında üç yerine iki kez faiz indirimi yapabileceği düşünülüyor.

Piyasalarda Son Durum

Ons altın yüzde 0,8 artışla 2304 dolar

Bitcoin yüzde 4,4 düşüşle 57 bin 958 dolar

Brent petrol yüzde 3 düşüşle 83,3 dolar

Dolar endeksi (DXY) yüzde 0,13 düşüşle 106,174 puanda

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.