Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Toplantısı Öncesi ABD’nin Önemli Enflasyon Göstergesi Açıklandı

Federal Rezerv’in gelecek hafta yapacağı faiz toplantısı öncesinde, çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat (PCE) endeksi verisi açıklandı.
FED Toplantısı Öncesi ABD’nin Önemli Enflasyon Göstergesi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global piyasalar tarafından bu hafta takibe alınan ABD’nin önemli verilerinden biri son işlem gününde açıklandı. Federal Rezerv tarafından takip edilen enflasyon göstergesi, çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi (PCE) Mart ayı verileri açıklandı.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yapılan açıklamaya göre çekirdek PCE verisi Mart’ta yıllık bazda yüzde 2,8 olarak gerçekleşti ve tahminleri aştı.

Beklenti bu artışın yüzde 2,6 seviyesinde olacağı yönündeydi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,3 olarak beklentiyle paralel açıklandı. Son rakamlar Şubat ayındaki yıllık bazda yüzde 2,8 artışı takip ediyor. Aylık bazda hizmet fiyatları yüzde 0,4, mal fiyatları ise yüzde 0,1 arttı. Gıda fiyatları yüzde 0,1’den az düşerken, enerji fiyatları yüzde 1,2 artış kaydetti.

Yıllık bazda ise Hizmet fiyatları yüzde 4,0, mal fiyatları ise yüzde 0,1 arttı. Gıda fiyatları yüzde 1,5, enerji fiyatları ise yüzde 2,6 artış gördü.

Tüketiciler yüksek fiyat seviyesine rağmen hala harcama yaptıklarını gösterdi. Kişisel harcamalar ayda yüzde 0,8 artış göstererek yüzde 0,7′lik tahminin biraz üzerine çıktı. Kişisel gelir, Şubat ayındaki yüzde 0,3′lük artışın üzerinde, beklentiler doğrultusunda yüzde 0,5 arttı.

GCM Yatırım Banner

Bu veriler FED’in enflasyonu yüzde 2 hedefine indirme noktasında faiz politikasına ışık tutma özelliği taşıyor. FED ilk toplantısını gelecek hafta 1 Mayıs tarihinde gerçekleştirecek. Tahminler faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde.

FED, Mart 2022’den itibaren sıkılaştırma döngüsünü başlatmıştı. Bu yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinin başlayacağına ilişkin beklentiler mevcut.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.