Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın ve Bitcoin Tarım Dışı İstihdamı Bekliyor! Tahminler Ne?

GCM Yatırım, 3 Mayıs Cuma günü saat 15.30’da açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasaları nasıl etkileyeceğini değerlendirdi. İşte detaylar;
Altın ve Bitcoin Tarım Dışı İstihdamı Bekliyor! Tahminler Ne?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 3 Mayıs tarihinde açıklanacak tarım dışı istihdam verisine odaklandı. Tarım dışı istihdam, ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına karar verirken göz önüne aldığı önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

FED, 2 Mayıs tarihinde politika faizini beklentiler çerçevesinde yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit bıraktı. Yatırımcılar, dünyanın en büyük ekonomisinden gelen en küçük veriyi bile değerlendirerek gelecek dönemlere ilişkin ipuçları arıyor.

FED Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada faiz indirimlerinin verilere bağlı olacağını söyledi. Bu kapsamda Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam hem FED hem de piyasalar için önemli bir gösterge olarak takip edilecek.

Tarım Dışı İstihdamda Beklenti Ne?

GCM Yatırım, 67 ekonomistin/analistin medyan beklentisinin tarım dışı istihdamın 240 bin yükselmesi yönünde olduğunu belirtti. En yüksek tahmin 280 bin, en düşük tahmin 150 bin olurken piyasa beklentisi 240 bin artması yönünde.

Tarım dışı istihdama yönelik paylaşılan kapsamlı raporda, 150 bin altında ya da 280 bin üzerinde gelebilecek bir sonucun piyasalar için sürpriz olacağı ifade edildi. 240 bin üzerindeki sonuçların olumlu, psikolojik 200 bin altındaki sonuçların ise olumsuz olarak fiyatlama alama girebileceği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

FED’i Nasıl Etkiler?

GCM Yatırım analistleri, piyasaların yıl başından bu yana FED ile ayrıştığını, piyasalar 6 kez faiz indirimi beklerken FED’in 3 kez faiz indirimi düşüncesi paylaştığına dikkat çekildi.

Son gelen göstergelerin piyasalarda olduğu gibi FED’in üzerinde baskı oluşturduğu, faiz indirimi konusunda ipuçları aramak için Haziran toplantısının takip edileceği bildirildi.

FED’in bu süreçte konut istatistikleri, perakende satışlar, PMI gibi önem derecesi yüksek verileri radarında tutacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.