Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Raporu Sonrası Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Netleşti

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrası Mayıs ayında uygulanacak kira artış oranı da netleşmiş oldu. Detaylar geliyor…
Enflasyon Raporu Sonrası Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Netleşti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu haftanın beklenen raporunun ardından, bir oran daha belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Nisan’da enflasyon yıllık bazda yüzde 69,80 olarak açıklandı. Aylık bazdaki artı ise yüzde 3,18 olarak gerçekleşti.

Bu raporun ardından Mayıs ayında uygulanacak kira artış oranı da belli oldu. Böylece Mayıs ayında kiralara uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 59,64 olarak belirlendi. Normal koşullarda kira artışlarında 12 aylık ortalama fiyat artışı verisi baz alınıyor. Geçen ay ay zam oranı yüzde 57.50 olarak gerçekleşmişti.

Halihazırda yürürlükte olan düzenleme ile konut kiralarında yüzde 25’lik artış sınırı bulunuyor. Mevcut düzenleme ile 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak. Tavan zam uygulamasının tekrar uzatılıp uzatılmayacağı bilinmiyor.

Yüzde 25’lik zam sınırı sadece konut için geçerli olmakla beraber, işyeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.