Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonda Artış Sürüyor: Nisan’da Yüzde 70’e Dayandı!

Haftanın beklenen verisi Nisan ayı tüketici fiyat endeksi verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Yıllık bazda artışın devam ettiği görüldü.
Enflasyonda Artış Sürüyor: Nisan’da Yüzde 70’e Dayandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt iç piyasaların bu hafta beklediği başlıca veri olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. TÜİK tarafından paylaşılan rapora göre Türkiye’nin Nisan ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 69,80 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise 3,18 olarak açıklandı.

Beklentiler TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 70,33, aylık bazda ise yüzde 3,40 seviyesinde geleceği yönündeydi. Rakamlar Mart ayındaki yüzde 68’e ulaşan artışı takip ediyor.

TÜİK enflasyon grafiği
Kaynak: TÜİK

TÜİK’ten önce kendi verilerini açıklayan Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 124,35 olarak gerçekleşti.

Enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 18,72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,64 olarak açıklandı. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 51,20 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 103,86 ile eğitim oldu.

Ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları
Kaynak: TÜİK

Ana harcama grupları itibarıyla Nisan ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 1,03 ile sağlık oldu. Buna karşılık aynı dönemde bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 9,56 ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

GCM Yatırım Banner

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 13 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 7 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 123 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişimi temsil eden çekirdek enflasyon, 2024 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,24, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 18,58, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 64,57 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.