Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonda Ateş Körüklendi! Mart’ta Artış Yüzde 67’yi Aştı

TÜİK, Mart ayına ilişkin resmi enflasyon verisini paylaştı. Yılın üçüncü ayında enflasyondaki artış hareketi sekteye uğramadı. Detaylar haberde;
Enflasyonda Ateş Körüklendi! Mart’ta Artış Yüzde 67’yi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayının tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Şubat’ta aylık yüzde 4,53, yıllık ise yüzde 67,07 yükselen enflasyon Mart ayına gelindiğinde yıllık bazda yüzde 68 seviyelerinde seyretti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’nde ekonomistlerin beklentileri aylık yüzde 3,67, yıllık yüzde 69,32 artışa işaret ederken, TÜİK verilerine göre enflasyon Mart’ta aylık bazda yüzde 3,16, yıllık bazda yüzde 68,50  yükseldi.

TÜFE’deki değişim 2023 yılının Aralık ayına göre yüzde 15,06 olurken, 12 aylık ortalamalara göre artış yüzde 57,50 oranında gerçekleşti.

TÜİK öncesinde kendi hesaplamalarını paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) verilerine göre aylık enflasyon yüzde 5,68 olurken, yıllık yüzde 124,63’e yükseldi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) geçen gün açıkladığı verilere göre İstanbul’da enflasyon Mart ayında yüzde 76,58’den, yüzde 78,25’e çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner
Mart TÜFE Grafiği
Kaynak: TÜİK

En Fazla Fiyat Artışı Eğitim Kaleminde

TÜİK verilerinde Mart’ta en yüksek fiyat artışı eğitim harcamalarında görüldü. Eğitim kalemi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 104,07 zamlandı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış ise yüzde 50,10 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu.

Aylık fiyat değişimleri ele alındığında en düşük artış yüzde 0,02 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda kayda geçti. Aylık artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 13,08 ile yine eğitim oldu.

Mehmet Şimşek Enflasyon Yorum
Kaynak: X/memetsimsek

TÜİK verilerini yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada enflasyondaki aylık düşüşe dikkat çekti. Enflasyonla mücadelede sıkılaşma adımlarının sonuç vereceği mesajını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.