Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Şubat’ta Enflasyon Yüzde 65’in Üzerinde!

TÜİK tarafından Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Veriler enflasyonun yıllık bazda yüzde 65'in üzerinde olduğunu gösteriyor. Ayrıntılar haberde...
TÜİK Açıkladı: Şubat’ta Enflasyon Yüzde 65’in Üzerinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ilk işlem gününde yurt içi piyasalar tarafından beklenen başlıca veri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi verilerini paylaştı. Rapora göre enflasyon Şubat’ta yıllık bazda yüzde 67,07 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 4,53 oldu.

Analist tahminleri enflasyonun yıllık bazda yüzde 65,74, aylık bazda yüzde 3,70 seviyesinde artacağı yönündeydi. TÜİK öncesinde bugün Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. ENAG araştırmasına göre enflasyon yıllık bazda yüzde 122 artış kaydetti.

Şubat ayı enflasyon grafiği
Kaynak: TÜİK

TÜİK tarafından yapılan açıklamada Ocak ayı enflasyonu yüzde 64,86 olarak gerçekleşmişti. Rapora göre enflasyon on iki aylık ortalamalara göre yüzde 55,91 olarak gerçekleşti. Artış bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 11,54 seviyesinde oldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 43,44 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 94,78 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları yıllık değişimler
Kaynak: TÜİK

Ana harcama grupları itibarıyla Şubat’ta bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 0,20 ile giyim ve ayakkabı oldu. Aynı dönemde bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 12,76 ile eğitim oldu.

GCM Yatırım Banner

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 12 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 125 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,23, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,31 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 60,96 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın