Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Duyurdu: Şubat’ta Enflasyon Yüzde 122 Arttı

Enflasyon Araştırma Grubu tarafından paylaşılan verilere göre Şubat ayında enflasyon, Ocak ayındaki rakamın altında kaldı. Detaylar haberde...
ENAG Duyurdu: Şubat’ta Enflasyon Yüzde 122 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. TÜİK’in paylaşacağı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri öncesinde bağımsız araştırmacılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kendi enflasyon verilerini paylaştı. 2024 yılını yüksekten açan ENAG enflasyon verileri Şubat’ta, Ocak ayındaki yüzde 129’luk artışın altında kaldı.

Yapılan hesaplamalara göre Ocak ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 129,11, aylık bazda yüzde 9,38 oranında artmıştı.

ENAG tarafından paylaşılan verilere göre enflasyon Şubat ayında yıllık yüzde 121,98, aylık bazda yüzde 4,32 arttı.

En Çok Artan Kalem Çeşitli Mal ve Hizmetler Oldu

Paylaşılan veriler göre TÜİK’in alt grupları gösterge olarak alındığında aylık bazda en az artış yüzde 0,0 ile sağlık kaleminde gerçekleşti.

En çok artan kalem ise yüzde 10,49 ile çeşitli mal ve hizmetlerde saptandı. Bunun dışında konutlarda artış yüzde 7,56 olurken, gıda ve alkolsüz içeceklerde artış yüzde 5,84 olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Eğlence ve kültür kaleminde yüzde 3,44’lük artış saptandı. Ocak ayında en fazla artış giyim ve ayakkabı kaleminde kaydedilmişti.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın