Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: 2024 Yüzde 130 Enflasyonla Açıldı

Bağımsız araştırmacılardan oluşan ENAG, yeni yılın ilk enflasyon verisini açıkladı. Verilerde enflasyonun ateşi 2024’te katlanarak arttı. Detaylar haberde;
ENAG Açıkladı: 2024 Yüzde 130 Enflasyonla Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret zammı ve vergi düzenlemeleriyle geçen Ocak ayının enflasyon verisi bugün kamuoyunun bilgisine sunulacak. Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) yeni yılın ilk tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaşmaya hazırlanırken, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kendi verilerini duyurdu.

ENAG verilerinde, geçen yıllar boyunca yüksek seyreden enflasyon 2023’ü yüzde 120 seviyesinin üzerinde kapattıktan sonra 2024’ü de yüksekten açtı.

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin hesaplamalarına göre Ocak ayında enflasyon yıllık yüzde 129,11, aylık ise yüzde 9,38 oranında yükseliş gösterdi.

Öncü göstergelerden olan İstanbul enflasyonu İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hesaplamalarına göre Ocak’ta yıllık yüzde 76,17 olmuş, aylık artış ise yüzde 6,72 olarak kayıtlara geçmişti.

Aralık ayında ENAG enflasyonu yıllık yüzde 127,21, aylık ise yüzde 4,12 yükselirken; TÜİK enflasyonu yıllık yüzde 64,77, aylık yüzde 2,93 artış yaşamıştı.

GCM Yatırım Banner

ENAG’ın hesaplamalarında baz alınan TÜİK alt gruplarındaki değişimler incelendiğinde Ocak ayında en fazla artış giyim ve ayakkabı kaleminde görüldü.

Vatandaşlar yeni yıla girişte giyim ve ayakkabı alışverişlerini yüzde 16,42 daha pahalıya yaptı.

Ocak ayında en az aylık artış ise geçen yılın Kasım ayında olduğu gibi sağlıkta kayda geçti. Yeni yılın ilk ayında sağlık kaleminde fiyat değişimi olmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.