Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG: Enflasyon Yılı Yüzde 120’nin Üzerinde Artışla Kapattı

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı ENAG, Aralık ayı enflasyonunu açıkladı. Yıllık enflasyonun ateşi dinmeden yıl bitti. Detaylar haberde;
ENAG: Enflasyon Yılı Yüzde 120’nin Üzerinde Artışla Kapattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün duyuracağı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinden önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kendi verilerini açıkladı. Verilerde, yıl boyunca yüksek seyreden enflasyonun sene sonuna gelindiğinde yüzde 120 seviyesinin altına inmediği görüldü.

ENAG’ın verilerine göre Aralık ayında enflasyon yıllık yüzde 127,21, aylık ise yüzde 4,12 oranında yükseldi.

Kasım ayında enflasyon yıllık yüzde 129,27, aylık yüzde 5,58 artmıştı.

Konut Fiyatları Geriledi

ENAG araştırmasında kullanılan TÜİK verilerinde alt gruplar gösterge olarak baz alındığında yılın son ayında en yüksek artış ev eşyası giderlerinde görüldü.

Vatandaşlar Aralık ayında ev eşyası kaleminde yüzde 13,43 ile zamlı fiyatlarla karşılaştı. Aylık en fazla düşüş ise yüzde 0,77 ile konutta görüldü.

GCM Yatırım Banner

Bir önceki verilerinde ise en az aylık artış sağlıkta olmuş, Kasım ayında sağlık kaleminde artış sıfırlanmıştı. Aralık verilerinde de tablonun aynı olduğu görüldü.

Ücretlere Yansıyacak Enflasyon Farkı Baskılandı

Bugün TÜİK’in açıklayacağı Aralık ayı enflasyonunu bekleyen memur ve emekliler için ise kötü haber verildi.

ENAG notunda, Aralık enflasyonuyla netleşecek 6 aylık enflasyon farkının az gösterilmesi için gıda fiyatlarının son ay baskılandığı kaydedildi.

Açıklamada, “Aralık ayında devletin yönettiği ve yönlendirdiği ve enflasyon sepetinin %20-25’ni kapsayan madde fiyatlarındaki baskılama enflasyon oranını da aşağılara çekmiştir. Bu ise, ücretlere yansıyacak enflasyon farkını da azaltmıştır” ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.