Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maaş Zammında Kritik Oran: ENAG Enflasyonu Yüzde 130’a Dayandı

Bugünün gündem maddesi maaş zammı için yakından takip edilen Kasım ayı enflasyonu oldu. ENAG’ın hesaplamalarına göre enflasyondaki yıllık artış yüzde 130’a dayandı.
Maaş Zammında Kritik Oran: ENAG Enflasyonu Yüzde 130’a Dayandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret tespitinde masaya gelecek olan Kasım ayı enflasyonu bugün kamuoyuyla paylaşılacak. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinden önce Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kendi hesaplamalarını paylaştı.

ENAG’ın hesaplamalarına göre Kasım’da enflasyon yıllık yüzde 129,27, aylık ise yüzde 5,58 oranında artış gösterdi.

Ekim ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 126,18, aylık bazda yüzde 5,09 artmıştı. Ocak-Eylül dönemindeki enflasyon oranı ise yüzde 105,48 olarak kayda geçmişti.

Sağlık Harcamalarında Artış Sıfır

Enflasyon sepetinde TÜİK alt gruplarını gösterge olarak kullanan ENAG’ın verilerine göre Kasım’da en az aylık artış sağlıkta oldu.

Sağlık kalemi Kasım ayında hiç artış yaşamadı. En fazla artış ise yüzde 12,33 oranıyla eğlence ve kültür giderlerinde görüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.