Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk İş: Açlık Sınırı 14 Bin Lirayı Geçti

Gözler 2024 yılı asgari ücret görüşmelerine çevrilmişken, Türk-İş Kasım ayına ait açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçlarını açıkladı.
Türk İş: Açlık Sınırı 14 Bin Lirayı Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre Kasım 2023 döneminde dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması yani açlık sınırı 14 bin 25 liraya yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaları da içeren yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL oldu.

Söz konusu dönemde bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 18 bin 239 TL’ye yükseldi.

Kasım ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin mutfak enflasyonu yani gıda harcaması Ekim ile kıyaslandığında yüzde 2,49 oranında artış gösterdi.

Ekim ayında açlık sınırı 13 bin 684 TL, yoksulluk sınırı 44 bin 573 TL ve bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 17 bin 803 TL olarak hesaplanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücret şu an 11.402 TL. Son açıklanan açlık sınırı asgari ücretin yaklaşık 3 bin TL üzerinde. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişi, 1 Aralık’tan itibaren 2024 yılı asgari ücreti belirlemek için görüşmelere başlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.