Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarih Kesinleşti: Asgari Ücret Masası Kuruluyor!

Milyonların beklediği haber geldi. Asgari ücret görüşmelerinin yapılması için kurulacak tespit komisyonunun hangi tarihte toplanacağı öğrenildi. Detaylar haberde;
Tarih Kesinleşti: Asgari Ücret Masası Kuruluyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret konuşulmaya başlandığında zamların da beraberinde geldiğini, bu nedenle ücret zammını konuşmak için erken olduğunu söylemişti. Ancak bugün gelen son dakika haberinde asgari ücret görüşmeleri için tespit masasının kurulacağı tarihe ilişkin bilgi geldi.

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği asgari ücret görüşmelerinin 1 Aralık Cuma günü itibarıyla başlayacağı öğrenildi. Pazarlık görüşmeleri ilk olarak bu hafta başlayacak olup, masaya Kasım ayı enflasyonu da getirilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu yıl asgari ücrete toplamda 2 kere yapılan ve yüzde 114’ü bulan zamla enflasyonun da üzerine çıkıldığını söyledi.


Yılmaz, “Üstüne bir de asgari ücrete kadar olan ücretlere vergi muafiyeti getirildi. Bunun bütçeye maliyeti 500 milyar lira oldu” diye ifadede bulundu. 1 Aralık’ta yapılacak asgari ücret tespit görüşmeleriyle ilgili ise şöyle konuştu:

“Asgari ücret belirlenirken müzakereler üçlü mekanizmayla yürütülüyor. Sadece kamunun perspektifi, zammı belirlemekte yetmez. İşçi, işveren tarafları da var. Sosyal diyalog mekanizması yürütülmeden perspektif belirtmek doğru olmaz. İşverenler de işletmelerin devamlılığı, kayıt dışılığın önlenmesi gibi yaklaşımlarla masada olacaktır. Tarafların söyleyeceklerini görelim.”

“Bütçe İmkanlarını Zorlayarak Elimizden Geleni Yapacağız”

“Denge çok önemli. Belli bir kesime zam yapıp diğerlerine yapılmazsa denge bozuluyor” diyen Yılmaz, emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili de konuştu.

GCM Yatırım Banner

Emeklilerin mağduriyetlerinin giderileceği sinyalini vererek, “Memurun zammı, memur emeklisine de yansıyacak. İşçi emeklileri biraz daha az alıyor normalde. Orayı dengelemek gerekiyor gibi bir durum var. 7 bin 500 lira altındaki maaşlar için bütçe imkanlarını zorlayarak elimizden geleni yapacağız” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.