Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ’ten Asgari Ücret Pazarlık Masası için Flaş Karar

Milyonlarca çalışanın beklediği 2024 yılı için belirlenecek asgari ücret görüşmelerinde pazarlık masasında işçilerin de olacağı açıklandı. Detaylar haberde;
TÜRK-İŞ’ten Asgari Ücret Pazarlık Masası için Flaş Karar
HABER GİRİŞ

2024 yılı için geçerli olacak asgari ücret görüşmelerine az zaman kala TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay’dan açıklama geldi. Atalay, asgari ücret görüşmelerinde TÜRK-İŞ heyetinde 4 işçiye yer verileceğine işaret etti.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Atalay, yeni asgari ücretin belirlenmesi için yapılacak görüşmelerin Aralık ayında başlayacağına işaret etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işçi, işveren ve hükümetten 5’er olmak üzere toplam 15 kişilik bir heyetten oluştuğunu anımsatarak, “Komisyonda 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak.” dedi.

TÜRK-İŞ yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçinin görüşmelerde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edeceğini bildirdi.

Önceki senelerde 1 işçinin komisyonda yer aldığını hatırlatan Ergün, 2023’te ilk kez 4 işçinin asgari ücret pazarlık masasında olacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Aralık Ayında 4 Toplantı Yapılacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılarak yeni asgari ücretin belirlemesi için teamül üzerine Aralık’ta dört kez toplanıyor.

Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar alıyor.

Bir çalışan şu anda aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş asgari ücret alıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise 15 bin 762 lira 4 kuruş.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.