Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekim’de Enflasyon Hangi Seviyede Yer Aldı? ENAG Açıkladı

TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon merakla beklenirken, öncesinde ENAG raporunu paylaştı. Yüzde 100'ün altına inmeyen enflasyon Ekim'de hangi seviyede yer aldı? Detaylar haberde...
Ekim’de Enflasyon Hangi Seviyede Yer Aldı? ENAG Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gözler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerindeyken, öncesinde Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kendi hesaplamalarını paylaştı. Buna göre Eylül ayında yıllık bazda yüzde 130’a çıkan enflasyon Ekim’de son 12 aylık artışı 126,18 oldu.

ENAG tarafından paylaşılan rapora göre enflasyon aylık bazda yüzde 5,09 arttı. Ocak-Eylül dönemi enflasyon oranı ise yüzde 105,48 oldu.

Eylül’de aylık bazda yüzde 6,24’lük artış gerçekleşmişti.

Enflasyon ürün gruplarına göre incelendiğinde en fazla artış yüzde 17,58 ile çeşitli mal ve hizmetlerde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 16,57 ile ev eşyası, yüzde 14,95’le eğlence ve kültür geldi. Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı ENAG tarafından raporun paylaşılmasından sonra gözler TÜİK’e çevrildi.

Bu hafta enflasyon beklenti raporunu yayımlayan AA Finans’ın anketine katılan 15 ekonomist Ekim ayında enflasyonun  62,36’ya çıkacağını hesapladı. 2023 sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 68,73 oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.