Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Ekim Ayı Enflasyonunda: Ekonomistlerin Beklentisi Yüksek

TÜİK tarafından birkaç gün sonra açıklanması beklenen Ekim ayı enflasyon rakamlarına yönelik tahminler geldi. İşte AA Finans'ın anket sonucu...
Gözler Ekim Ayı Enflasyonunda: Ekonomistlerin Beklentisi Yüksek
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 Kasım Cuma günü açıklayacağı Ekim ayı enflasyonu merakla bekleniyor. Açıklanmasına birkaç gün kala ekonomistlerden de değerlendirmeler geliyor. Bu kapsamda AA Finans’ın enflasyon beklenti anketi yayımlandı.

Eylül ayında yıllık bazda yüzde 61,53, aylık bazda yüzde 4,75 oranında artan enflasyonun, Ekim ayı raporuna yönelik 15 ekonomistin katıldığı anket sonuçlandı.

Buna göre ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması yüzde 4,08 oldu. 15 ekonomistin Ekim ayı enflasyon beklentisi en düşük yüzde 3,60, en yüksek yüzde 4,50 aralığında oldu.

Ekonomistlerin ortalama hesabına göre enflasyonun yüzde 62,36’ya çıkacağı hesaplanıyor. 2023 sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 68,73 oldu.

Bugün Bloomberg HT’nin de enflasyon beklenti anketi yayımlandı. 26 kurumun katıldığı ankette beklenti aylık yüzde 4, yıllık olarak ise yüzde 62,2’lik artış oldu. Ayrıca katılımcıların yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 68,6 oldu.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın