Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Anket Sonuçlandı: Ekim Enflasyonu Soluk Kesecek!

Cuma günü açıklanacak olan Ekim ayı enflasyonundan önce beklenti anketinin sonuçları geldi. Sonuçlar, enflasyonda yine uçuşa geçileceği sinyalini verdi.
O Anket Sonuçlandı: Ekim Enflasyonu Soluk Kesecek!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 Kasım Cuma günü açıklayacağı Ekim ayı enflasyon verisinden önce Bloomberg HT’nin enflasyon beklenti anketi sonuçlandı. Anket sonucuna göre Ekim’de yıllık enflasyonda artış serisinin devamının geleceği ve yeni bir zirve rakamla karşılaşılacağı görüldü.

26 kurumun yer aldığı anket çalışmasında, Ekim ayı enflasyonunun aylık olarak yüzde 4, yıllık olarak ise yüzde 62,2 artış yaşayacağı beklentisi yer aldı.

Verilerde en düşük aylık beklenti yüzde 3,2 olurken en yüksek yüzde 4,5 olarak kayda geçti. Yıllık enflasyon için ise üst perdedeki beklenti yüzde 63,5, alt perdedeki yüzde 61 oldu.

2024 Enflasyon Yılı Olacak

Anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 68,6 olurken, gelecek yıl için tahmin yüzde 43 olarak gerçekleşti.

Enflasyon yılı olması beklenen 2024 için zirve artış oranının resmi verilerde yüzde 73 olarak kayda geçebileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

TÜİK verilerine göre Eylül ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 61,53’e çıkarak şimdiye kadar açıklanan en yüksek oranı görmüştü. Aylık enflasyon ise yüzde 4,75 oranında gerçekleşmişti.

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) verilerine göre ise enflasyon Eylül’de yıllık bazda yüzde 130, aylık bazda yüzde 6,24 artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.