Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TBMM’de Gündem Fahiş Fiyat: Cezalar Can Yakacak

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk kapsamında cezaların yükseltilmesini içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Cezalar 10 kat artacak. İşte detaylar;
TBMM’de Gündem Fahiş Fiyat: Cezalar Can Yakacak
HABER GİRİŞ

Türkiye’de artan enflasyonla birlikte fahiş fiyatlar vatandaşların alım gücünü eriten en büyük unsurlar olarak sıralanıyor. Son yıllarda denetimlerin yeterli bir şekilde yapılmaması nedeniyle yaygınlaşan stokçuluk ve fahiş fiyat kapsamında yeni düzenlemeler üzerinde çalışılıyor.

Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Torba kanun teklifi ile perakende yasasındaki stokçuluk ve fahiş fiyata yönelik uygulanacak idari para cezaları artık can yakacak.

“200 Milyon Liraya Kadar Çıkacak”

Torba kanunda yer alan ilgili bölüme göre idari para cezalarının bir takvim yılına ilişkin toplam tutarı; işletmenin küçük ölçekli olması durumunda 5 milyon liradan 20 milyon liraya, orta ölçekli olması durumunda 50 milyon liradan 200 milyon liraya, büyük ölçekli olması durumunda 250 milyon liradan 1 milyar liraya çıkarılacak.

Bir takvim yılı içerisinde en az üç defa stokçuluk yaptığı tespit edilen tedarikçi ve perakende işletmelere 6 güne kadar kapatma cezası verilecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.