Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: Nisan’da Dış Ticaret Açığı Artış Kaydetti

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan öncü verilerine göre Nisan ayında dış ticaret açığı sınırlı artış kaydetti. Detaylar geliyor...
Bakanlık Açıkladı: Nisan’da Dış Ticaret Açığı Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından Nisan ayına ilişkin dış ticaret rakamları açıklandı. Öncü verilere göre Nisan’da ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 artarak 19 milyar 271 milyon doları bulurken, ithalat yüzde 4,2 artarak 29 milyar 171 milyon doları geride bıraktı. Buna göre, dış ticaret açığı nisanda yıllık yüzde 13,3 artışla 9,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Nisan döneminde ise ihracat yüzde 2,7 artarak 82 milyar 873 milyon dolara ulaşırken, ithalat yüzde 8,9 azalarak 113 milyar 117 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde dış ticaret hacmi ise yüzde 4,3 oranında azalarak 195 milyar 990 milyon dolara düştü.

Dış ticaret verileri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

İhracatın ithalatı karşılama oranı Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre 2,71 puan azalarak yüzde 66,1 oldu. Enerji verileri hariç tutulduğunda bu oran 4,69 puan azalarak yüzde 73,8’e, enerji ve altın verileri de hariç tutulduğunda ise 4,91 puan azalarak yüzde 77,4’e geriledi.

Nisan ayında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla Almanya, ABD ve İngiltere oldu. İhracatta en çok paya sahip ilk 10 ülkenin toplam ihracat içerisindeki payı ise yüzde 47,8 olarak gerçekleşti.

İthalatta ise en fazla mal alımı yapılan ülkeler sırasıyla Çin, Rusya ve Almanya oldu. İthalatta en çok paya sahip ilk 10 ülkenin toplam ithalat içerisindeki payı ise yüzde 58,6 olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın