Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Türkiye Şefi TCMB’nin Ekonomi Politikasını Değerlendirdi

IMF Türkiye Masası Şefi James Walsh, Türkiye'nin doğru yolda ilerlediğini belirterek, enflasyonun düşeceği konusunda hemfikir olduklarını söyledi.
IMF Türkiye Şefi TCMB’nin Ekonomi Politikasını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi James Walsh, Türkiye’nin ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomi Gazetesi’ne konuşan Walsh, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasını sıkılaştırma ve finansal sistemi reforme etme yolunda önemli mesafe kat ettiğini belirtti.

Yüksek faiz oranlarıyla birlikte, bir dizi mali düzenlemeyi basitleştirerek para politikasını ve finans sektörünün verimliliğini artırdığı için büyük takdiri hak ettiklerini ifade etti.

ABD ve Avrupa’da görülen yumuşak inişin Türkiye için çok iyi bir haber olduğunu çünkü bunların Türkiye’nin ana ticaret ortakları arasında olduğunu belirten Walsh, “Daha düşük enflasyon ve güçlü büyüme beklentisi, bu ihracat pazarlarının büyümeye devam edeceği anlamına geliyor, bu da Türkiye ekonomisi için olumlu.” diye konuştu.

Walsh bu yılsonu enflasyon tahminlerinin TCMB’nin biraz üzerinde olduğunu ancak Türkiye’de enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Türkiye’nn geçen yıl daha ortodoks politikalara yöneldiğini ve yatırımcıların ilgisinde artış görüldüğünü, geçen yıl boyunca borsaya büyük girişler olduğunu vurgulayan Walsh, Bu tür reformlar önemli ve devam ettikçe fiyatlandırmanın daha net olduğunu ve muhtemelen daha fazla yatırımcının geri geldiğini göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin enflasyonu düşürmek ve finans sektörünü düzenlemek için çalıştığını, ancak sürecin karmaşık olduğunu ve etkisini görmenin zaman aldığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.