Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD’den Türkiye Raporu: 2024 Büyüme ve Enflasyon Tahmini

OECD tarafından paylaşılan son raporda, Türkiye için büyüme ve enflasyon beklentilerine yer verildi. Ayrıntılı veriler haberde…
OECD’den Türkiye Raporu: 2024 Büyüme ve Enflasyon Tahmini
HABER GİRİŞ

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından paylaşılan Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’ye ilişkin büyüme ve enflasyon beklentileri yer aldı. Raporda 2024 yılı için büyüme tahmini yukarı yönlü olarak revize edildi.

OECD’nin son raporuna göre, Türkiye ekonomisi için 2024 büyüme tahmini güncellendi. Şubat ayında yüzde 2,9 olarak öngörülen büyüme, yüzde 3,4 olarak revize edildi. 2025 için ise büyüme tahmini yüzde 3,2 olarak sürdürüldü.

OECD enflasyon tahmini
Kaynak: OECD

Raporda ayrıca, Türkiye’de ortalama enflasyonun 2024’te yüzde 55,45, 2025’te ise yüzde 28,9 olması öngörülüyor. Çekirdek enflasyonun ise 2024’te yüzde 57,5, 2025’te ise yüzde 28,7 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

OECD’nin Türkiye ekonomisi için yaptığı değerlendirmesinde, sıkılaşan finansal koşulların ve yüksek enflasyonun hanehalkı tüketimini azaltacağı ifadeleri yer aldı. Yatırım faaliyetlerinin, özellikle 2023 depreminin ardından devam eden yeniden yapılanma nedeniyle güçlü kalması beklenirken, ihracatın ise iyileşen dış ortamın etkisiyle kademeli olarak güçleneceği öngörüldü.

Enflasyonun bu yılın başında zirve yaptığı ve yüksek seyretmeye devam edeceğine yer verilen raporda, maliye politikasının daraltıcı olması beklentisiyle birlikte yapısal reformların önemine vurgu yapıldı. Özellikle iş gücü piyasası reformunun, yüksek kaliteli kayıtlı iş yaratımını artırabileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Büyüme konusunda ise güçlü özel tüketimin etkisiyle 2023’ün son çeyreğindeki güçlü seyrin devam edeceği tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.