Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Piyasaların Kilitlendiği Tarım Dışı İstihdam Raporu Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından bu hafta beklenen başlıca veri olan ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik raporu açıklandı. Detaylar geliyor...
ABD’de Piyasaların Kilitlendiği Tarım Dışı İstihdam Raporu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta gerçekleştirilen FED toplantısının ardından piyasaların kilitlendiği veri açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri tarafından Nisan ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre Nisan’da tarım dışı istihdam 175 bin olarak gerçekleşti.

Piyasaların beklentisi tarım dışı istihdamın 238 bin olarak açıklanacağı yönündeydi. İşsizlik ise yüzde 3,8 olan beklentiye karşın 3,9 olarak açıklandı Tarım dışı istihdam için açıklanan son rakamlar, Mart ayındaki 303 binlik artışı takip ediyor.

Veriler Federal Rezerv’in uyguladığı sıkılaşma politikasının etkilerini gösteren niteliğe sahip. FED bu haftaki toplantısında faiz oranlarını beklendiği gibi sabit bıraktı ve indirim için enflasyonda düşüş için daha belirgin sinyaller görülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bu hafta işgücü piyasasının durumu hakkında bir diğer rapor olan ADP tarım dışı istihdamı ise beklentiyi aşmıştı. Ücretler de tahminlerin altında yükseldi ve ortalama saatlik kazançlar geçen aya göre yüzde 0,2 ve geçen yıla göre yüzde 3,9 arttı. Ekonomistler Nisan’da aylık yüzde 0,3, geçen yıla göre ise yüzde 4 artış görmeyi bekliyorlardı.

Bu yıl ne kadar faiz indirimi yapılacağına ve bu indirimlerin ne zaman başlayabileceğine dair belirsizlik son haftalarda arttı. Birçok yatırımcı artık daha az faiz indirimi bekliyor ve bu yılın sonlarına doğru gerçekleşme olasılığı azaldı.

GCM Yatırım Banner

Son raporun ardından 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi bir baz puanın altında düşüşle yüzde 4,567′ye geriledi. 2 yıllık Hazine getirisi en son bir baz puandan daha yüksek bir seviyede yüzde 4,883′e ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın