Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Göstergeler Enflasyonda Yavaşlamaya İşaret Ediyor

Merkez Bankası tarafından Nisan ayı Para Politikası Toplantı Özeti yayımlandı. Raporda enflasyonda yavaşlama eğilimi olduğuna vurgu yapıldı.
TCMB: Göstergeler Enflasyonda Yavaşlamaya İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçen hafta gerçekleştirilen Para Politikası Toplantısına ilişkin özet yayımlandı. Merkez Bankası, Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığını, bu adımların politika faizinin mevduat ve kredi faizlerine aktarımını güçlendirdiğini belirtti.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği vurgulanan özette, “Uygulanan parasal ve miktarsal sıkılaştırıcı adımların etkisi ile bir önceki PPK döneminden bu yana belirgin şekilde yavaşlayan toplam kredi büyümesinin yurt içi talepteki dirençli seyri zayıflatması beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

TCMB, makro finansal istikrarı koruyacak şekilde makroihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam ettiğini belirterek, bu kapsamda, 6 Nisan 2024 tarihinde yapılan duyuruda, menkul kıymet tesisine tabi döviz yükümlülükleri için uygulanan tesis oranı yüzde 4’ten yüzde 1’e düşürüldüğü ve kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisinin sonlandırıldığı anımsatıldı.

TCMB: Enflasyon Eğilimi Gerilemekte

Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantı tutanaklarında aylık manşet enflasyon ve enflasyonun ana eğiliminin gerilemekle beraber Enflasyon Raporu tahmin patikasında öngörülenin üzerinde seyrettiği ifadeleri yer aldı.

Tüketici fiyatlarının Mart ayında yüzde 3,16 oranında yükseldiği ve yıllık enflasyonun 1,43 puan artışla yüzde 68,5 olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bu dönemde temel mal, hizmet ve enerji gruplarının yıllık enflasyona olan katkısı yükselirken, gıda ile alkol-tütün-altın gruplarının katkısı yatay seyretmiştir.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

TCMB, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediğini kaydetti.

Açıklamanın devamında, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına gelene kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği mesajı verildi.

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı belirtildi. Merkez Bankası geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarını yüzde 50 seviyesinde sabit bırakmıştı. Bugün ise TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık bazda artış yüzde 69.80 olarak gerçekleşirken, aylık bazda 3,18 olarak belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın