Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Nisan Kararı Geldi: Faiz Oranı Değişti mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, milyonlarca yatırımcının ve piyasaların odaklandığı kararı açıkladı. Faizde sürpriz var mı? İşte detaylar;
TCMB’den Nisan Kararı Geldi: Faiz Oranı Değişti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar, Nisan ayının en önemli ekonomik verilerinden biri olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını merakla bekliyordu. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu.

TCMB, enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle Mart ayında faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine çıkarmıştı.

Toplantı Metni

TCMB, Mart ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin devam eden zayıflamaya rağmen öngörülerden yüksek gerçekleştiğini belirtti. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyrin ve katılığın, enflasyon beklentilerinin, jeopolitik risklerin ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğu aktarıldı.

Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığı, kurulun enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediği aktarıldı.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına ininceye kadar sıkı para politikasının sürdürüleceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı kaydedildi.

Para politikasındaki duruşun, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşüreceği ve dezenflasyonun 2024’ün ikinci yarısında tesis edileceği bildirildi.

Kurulun parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceği vurgulandı.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında TCMB’nin faiz kararı için tahminlerini paylaşan ekonomistlerin ve kurumların büyük bir çoğunluğu, politika faizinin değiştirilmeyeceğini düşünüyordu.

Faiz beklentilerini paylaşan kurumlar ve ekonomistler:

  • Reuters, TCMB’nin politika faizini 2024’ün dördüncü çeyreğine kadar düşürmeyeceğini belirtti.
  • Ekonomist Inna Mufteeva, Nisan ayında faizlerin sabit tutulmasını beklediğini ifade etti.
  • TCMB Eski Başekonomisti Hakan Kara, TCMB’nin Nisan toplantısında 500 baz puanlık faiz artırımı yapması gerektiğini dile getirdi.
  • Societe Generale Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini yüzde 50 düzeyinde sabit bırakacağını öngördü.
  • Deutsche Bank, yüzde 50 seviyesinin muhtemelen faiz döngüsünün zirvesini temsil ettiğini açıkladı.
  • Anadolu Ajansı Finans beklenti anketinde 16 ekonomistin medyan beklentisi, politika faizinin yüzde 50 düzeyinde sabit kalması yönünde oldu.
  • Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan 27 kurumun medyan beklentisi faizin değiştirilmeyeceğini gösterdi.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.