Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye İmalat PMI Eşik Değerin Altında Kaldı

İSO, imalat sanayi performansında güvenilir referans kabul edilen Türkiye İmalat PMI anketinin Nisan ayı sonucunu açıkladı. İşte raporun detayları…
Türkiye İmalat PMI Eşik Değerin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisinin Nisan ayı performansı açıklandı. Mart ayında eşik değerde kalan endeks, Nisan’da eşik değerin altına indi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan İmalat PMI Nisan’da 49,3’e geriledi.

PMI’ların 50’den büyük olması önceki aya kıyasla bir iyileşmeye ya da artışa işaret ederken 50’den küçük rakamlar önceki aya göre kötüleşme ya da düşüş olarak değerlendiriliyor.

Endeksin son 3 ayda ilk kez faaliyet koşullarının yeninden bozulmasına işaret ettiği not edildi. Nisanda faaliyet koşullarının yeniden bozulmasında üretimin daralma bölgesine dönmesinin etkili olduğu kaydedildi.

Fiyat artışları ve yüksek faiz oranlarının talebi olumsuz yönde etkilemesiyle yeni siparişlerin üst üste onuncu ay yavaşladığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Üretimde Son 3 Ayın İlk Düşüşü Gözlendi

İSO tarafından yayımlanan rapora göre 10 sektörün ikisinde üretim artışı yaşandı. Artış yaşanan sektörler gıda ürünleri ve metalik olmayan mineral ürünler oldu.

Talepteki zayıflamaya bağlı olarak üretimde son üç ayın ilk düşüşün gözlendiği aktarıldı.

Yeni siparişler ve üretimdeki zayıflığa rağmen firmaların satın alma faaliyetlerini üst üste üçüncü ay artırdığı not edildi.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker söz konusu veri hakkında değerlendirmede bulundu.

Harker, Nisan ayında enflasyonun bir miktar gevşeyerek yılın başından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini bildirdi. Buna rağmen imalatçıların halen hem yurt içi hem de yurt dışı talebi olumsuz etkileyen yüksek fiyat artışları ile mücadele etmek durumunda kaldığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.