Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Enflasyon Yorumu: Keskin Düşüş için Tarih Verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon rakamlarını değerlendirerek keskin düşüş için bu tarihi işaret etti. Detaylar haberde...
Şimşek’ten Enflasyon Yorumu: Keskin Düşüş için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Rapora göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 69,80, aylık bazda ise yüzde 3,18 arttı. Bu rakamların ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek, Nisan ayında enflasyonun beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini not etti.

Programı sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurt içi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesinin enflasyonla mücadeleyi desteklediğini bildirdi.

Yıllık enflasyonun Mayıs’ta tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörüler doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacağını aktardı.

Şimşek, böylece enflasyonla mücadelede geçiş döneminin sonlanacağını ve dezenflasyon sürecine girileceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşmenin daha da belirginleşeceğini ve bunun da enflasyondaki düşüşü destekleyeceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın