Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters: Türk İhracatçılar İsrail ile Ticaret Yapmak İstiyor

Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin durdurulmasına yönelik atılan adımlar, ihracatçıların tepkilerine neden oldu. İhracatçılar farklı seçeneklerini değerlendireceklerini belirtiyor.
Reuters: Türk İhracatçılar İsrail ile Ticaret Yapmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye, Gazze’ye yönelik saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail’e karşı tepki amacıyla geçtiğimiz günlerde tüm ticari ilişkileri durdurma kararı almıştı. Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, Türkiye’nin İsrail’e karşı ambargo kararı aldığını açıklamıştı.

3 Mayıs’ta ise Reuters’in konuyla ilgili yaptığı haber gündemin ilk sıralarına yerleşti. Reuters’e konuşan ihracatçılar, Türkiye’nin İsrail ile ticari ilişkileri durdurmasından dolayı geçici çözümler aradıklarını belirtti.

İsmini vermeyen dört ihracat şirketi sahibi, ürünlerini üçüncü ülkeler üzerinden İsrail’e göndermenin yollarını aradıklarını söyledi.

Bir ev eşyası ihracatçısı ticaretin durdurulmasının kendilerini zor duruma soktuğunu, ürünlerinin gümrükte bekletildiğini ve bu durumun kendilerini alternatif yollar aramaya ittiğini açıkladı.

Şirket sahibi “Yasak kararı açıklanmadan sistem kapatıldı” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

“Farklı Seçeneklere Bakacağız”

Bir gıda ihracatçısı ise ticaretin durmasından dolayı Filistin topraklarına gidecek olan malların da engellenebileceğini, bu çerçevede Mısır, Ürdün veya Lübnan üzerinden farklı ihracat yolları arayacaklarını ifade etti.

Orta Doğu’ya çikolata ve şekerleme ihracatı yapan bir şirket sahibi, şirketin İsrail için özel ambalajlı üretilen İbranice ürünleri olduğunu, bunun kendileri için büyük bir maddi kayıp olduğunu paylaştı. İsrail’de borçlu ve alacaklı oldukları firmaların olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.