Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Sefer İpler Koptu: Türkiye’den İsrail Hamlesi Geldi

Nisan ayı içerisinde bazı ürün gruplarında İsrail’e ihracat kısıtlaması kararı alan Türkiye, 2 Mayıs’ta kaynakların aktardığı bilgiye göre İsrail ile tüm ticareti durdurdu. İşte detaylar;
Bu Sefer İpler Koptu: Türkiye’den İsrail Hamlesi Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye, Orta Doğu’da Filistin halkına yönelik saldırılarına devam eden İsrail’e yönelik ticareti durdurma kararı aldı.  Türkiye’nin İsrail ile ticari ilişkileri kesip kesmeyeceğine yönelik tartışmalar devam ederken Bloomberg’den sürece ilişkin kritik bir iddia ortaya atıldı.

Bloomberg News, Türkiye’nin 2 Mayıs tarihinden itibaren İsrail ile tüm ihracat ve ithalatı durduracağını belirtti. Bloomberg’e konuşan iki Türk yetkili, hükümetin İsrail ile bütün ticari ilişkilini durdurarak ambargo kararı aldığını açıkladı.

Gazze’ye yönelik saldırıların başladığı ilk günden beri Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler de oldukça bozulmuştu. Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta İsrail’in sivillere yönelik saldırılarına işaret ederek bu durumu “soykırım” olarak tanımlıyordu. Türkiye – İsrail arasındakki ticaret de bozulan ilişkilerden dolayı sık sık gündem olmuştu.

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’da yapılan açıklamada toplamda 54 ürün grubunun yer aldığı bazı ürünlerin İsrail’e ihracatına kısıtlama getirildiğini duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, 9 Nisan tarihinde “ABD’deki dostlarımızdan Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamalarını istedim.” ifadelerini kullanmıştı. Katz, İsrail’in Türkiye’ye ve Türk ekonomisine zarar verecek tedbirler alacağını da vurgulamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.