Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Rotasında Merkez Bankalarının Kararları Etkili

Dükkancık bugünkü yazısında, küresel merkez bankalarının kararlarının finansal piyasalarda geniş çaplı etkilere neden olabileceğine işaret etti. İşte detaylar;
Piyasaların Rotasında Merkez Bankalarının Kararları Etkili
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen ay sürpriz bir şekilde politika faizini 500 baz puanlık bir artışla yüzde 50 seviyesine çıkararak dikkatleri üzerine çekmişti. TCMB bu ayki toplantısında ise politika faizini beklentilerle uyumlu olarak sabit tuttu.

Dünya yazarı Volkan Dükkancık bugünkü yazısında seçimlerin sona ermesi, TCMB’nin rezervlerindeki kısmi toparlanma, not artırımı beklentilerinin yükselmesi ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte dezenflasyonist bir sürecin başlamasının beklendiğine işaret etti.

Bu durum ise Merkez Bankası’nın attığı adımların etkilerini gözlemlemesi için zaman tanıyarak beklemeye devam etmesine neden olabileceğini öngördü.

Ancak TCMB, yerel talebin ve enflasyonun istenen düzeyde bastırılamadığını vurgulayarak dikkatli bir tutum sergilemeyi sürdürüyor. Ayrıca gerektiğinde sıkılaştırmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Piyasalarda Merkez Bankalarının Kararları Ana Belirleyici Olacak

Merkez bankasının kararlı duruşunun piyasalarda kısa vadeli önemli bir etki yaratmayabileceğini belirten Dükkancık, sıkılaştırma politikası ve diğer olası adımların piyasalar üzerindeki etkisinin ana belirleyici olmaya devam edeceğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Yerel piyasalarda olduğu gibi küresel piyasalarda da durumun benzer olduğuna dikkat çekerek, ABD Merkez Bankası’nın (FED) politikalarının da küresel piyasalar için önemli bir odak noktası olduğunu bildirdi.

Enflasyonla mücadelede ABD’de uzun bir sürecin beklendiğini, ancak son açıklanan verilerin belirsizlik yarattığının altını çizdi. Bu durumun ise FED’in şahin politikaların ardından ilk faiz indirimini yılın son çeyreğine bırakabileceğini öngördü.

Gelişmekte Olan Ülkeleri Baskılıyor

ABD’de enflasyonla mücadele sürecinin uzaması, özellikle gelişmekte olan ülkelerde küresel varlık fiyatlamaları üzerinde net bir baskı oluşturmasa da yakından izlenen bir konu olarak kalıyor.

Dükkancık, FED’in politika duruşu ve faiz indirimi zamanlaması gibi konuların uzun bir süre daha piyasaları meşgul edebileceğinin altını çizdi.

TCMB’nin kararlı duruşu ve ekonomi yönetiminin tutumunun, son dönemde artan yabancı yatırımcı ilgisi açısından önemli olduğunu vurguladı. Ancak FED’in alacağı kararlar ve küresel risk iştahının yönü, Borsa İstanbul (BIST) ve TL varlıkları için belirleyici olmaya devam edecek.

Hem Fed hem TCMB kararları BIST ve TL varlıkları açısından önemli olmaya devam ederken, Dükkancık orta ve uzun vadede hisse senetlerinin olumlu bir hikayeye sahip olduğunu tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın