Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Kripto Para Birimlerini ve Libra’yı Eleştirerek ABD Dolarını Savundu

Facebook’un Libra’sı küresel merkez bankacıları ve politika yapıcıların eleştiri oklarının hedefi olurken Donald Trump da tartışmaya katıldı. İşte detaylar;
Trump, Kripto Para Birimlerini ve Libra’yı Eleştirerek ABD Dolarını Savundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Özellikle de Libra’nın tanıtılmasının ardından ateşlenen kripto para birimi tartışmalarına katılan son isim ABD Başkanı Donald Trump oldu. Perşembe günü yaptığı bir dizi Twitter paylaşımında Facebook’un Libra’sı ile mevcut kripto para birimlerini eleştiren Trump, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Kripto para birimlerinin hayranı olmadığını dile getiren Trump, Facebook’un Libra’yı çıkarmak istiyorsa bir bankacılık sözleşmesine ihtiyacı olabileceğini aktardı. Ayrıca kripto para birimlerinin para olmadığını ve düzenlenmemiş kripto varlıklarının, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetler dahil yasa dışı davranışları kolaylaştırabileceğini savundu.

Trump; “Ben, para olmayan ve değeri oldukça oynak olan bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hayranı değilim” ifadeleriyle gündemde yankı uyandırdı.

Trump, Kripto Para Birimi Eleştirileri“Facebook ve diğer şirketler banka olmak isterse, yeni bir bankacılık sözleşmesine başvurmalı ve tıpkı diğer bankalar gibi tüm bankacılık düzenlemelerine tabi tutulmalı” diyen Trump, ABD’de yalnızca gerçek bir para birimleri olduğunu vurguladı.

“Hem güvenilir hem de emniyetli olan para birimimiz, şu anda her zamankinden daha güçlü. Bu dünyanın herhangi bir yerindeki en baskın para birimi ve her zaman bu şekilde kalacak. Ona ABD doları denir.” dedi.

Trump’ın eleştirilerinin FED Başkanı Jerome Powell, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in Libra eleştirilerinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Trump Oynak Bitcoin ve Kripto para Hayranı Değilim Bruno Le Maire, dünkü açıklamasında Libra’nın kripto paraya euro gibi devlet destekli para birimleri ile rekabet etme şansını verecek bağımsız bir para haline gelmesinin söz konusu olmadığı yönündeki yorumlarını açıklamıştı.

Şirketlerin özel devletler haline gelebileceğini hiçbir zaman kabul etmeyeceğini dile getiren Le Maire’nin yanı sıra İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney de Libra’ya tepkisini belli etmişti. Tüm bu isimlerin yanı sıra FED Başkanı Jerome Powell da Libra endişelerini dile getirerek bitcoinin düşmesine neden olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu