Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Amerika’nın Yalnız mı, Yoksa Önce mi Olduğuna Karar Vermesi Gerekiyor

Tony Blair, ABD’nin kendisini ilk sıraya mı koyduğu yoksa izole mi ettiği konusunda endişeler olduğunu söyledi.
Trump’ın Amerika’nın Yalnız mı, Yoksa Önce mi Olduğuna Karar Vermesi Gerekiyor
Yorum

Önceki İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD’nin Avrupa gibi müttefikleri ile ilgili olarak nerede durduğuna bakması gerektiğini söyleyerek ülkenin kendisini ilk sıraya mı koyduğu yoksa izole mi ettiği konusunda endişeler olduğunu söyledi.

1997 ile 2007 yılları arasında Birleşik Krallık başbakanlığı yapmış olan Tony Blair, her zamanki endişenin ABD’nin Önce Amerika ve Yalnız Amerika arasındaki zor alanda nerede durduğu olduğunu söyledi. Bu endişenin yalnızca Avrupa’da değil dışarıda da bulunduğunu sözlerine ekledi.

İngiltere seçimleri ile Brexit meselelerini çözdüklerinde, çok gerekli olacak şeylerden bir tanesini bu transatlantik ittifakı nasıl canlandıracaklarına bakmak olarak açıkladı.

Tony Blair Önce Amerika mı Yalnız Amerika mı? ABD Bir Karar VermeliBlair, 21. yüzyılda Çin gibi Batılı olmayan güçlerin yükselişinin ABD ve Avrupa arasında daha çok bir zorunluluk olarak daha güçlü bir ittifak yarattığını aktardı. “Bu, birlikte kalmak için aynı demokratik sistemlere inanan müttefiklere ihtiyaç duyuyor” dedi. Sonuçta Trump’ın başkanlığı, ekonomi, ticaret ve jeopolitikte Önce Amerika yaklaşımı ile nitelendiriliyor. Trump’ın destekçileri, hükümetin ABD dış politikasından ziyade ABD’li işçiler için asıl önemli olan iç ekonomi ve iş gibi alanlara odaklandığını savunuyor.

Ancak eleştirenler, Trump’ın Amerika’yı özgür dünya lideri olarak yerini kaybetmeye yönlendirdiğini söylüyor.

Tony Blair Önce Amerika mı Yalnız Amerika mı Trump halihazırda bir soruşturma ve çözülemeyen Çin ticaret savaşı ile karşı karşıyayken İngiltere’de de Brexit halkı ve Parlamento’yu bölmeye devam ediyor. İngiltere’nin AB’den ayrılması ve şu andaki diğer küresel politikalar üzerine yorum yapan Blair, “herkesin politikasının şu anda tuhaf” olduğunu gözlemledi.

Tanınmış bir Brexit karşıtı olan Blair, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a Brexit konusunda katılmadığını da belirtti. Aralık’ta yapılacak İngiltere seçimleri hakkında da konuştu. Seçimlerin Brexit karşıtı partilerin oylarının, Brexit yanlısı oylardan daha fazla oy görebileceğini öne sürdü. Trump’ın İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i eleştirmesinin o kadar da kötü bir şey olmayabileceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu