Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’tan İtiraz: ABD Tarifeleri Geri Çekmek İstemiyor!

ABD Başkanı Trump, tarifelerin karşılıklı olarak kaldırılması konusuna itiraz ettiğini söyledi. Bu açıklama sonrasında küresel piyasalarda hisse senetleri düştü, ABD tahvilleri yükseldi.
Trump’tan İtiraz: ABD Tarifeleri Geri Çekmek İstemiyor!
Yorum

ABD ve Çin üst düzey temsilcileri yapılan yoğun görüşmeler neticesinde karşılıklı olarak vergi tarifelerinin çekilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Bu gelişme Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng tarafından duyurulurken, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow da onayladı.

Ticaret anlaşmasının birinci aşaması kapsamında ek gümrük tarifelerinin karşılıklı olarak, eş zamanlı bir şekilde kaldırılacağı açıklandı açıklanmasına ancak, ABD Başkanı Donald Trump her zamanki gibi şaşırttı.

Trump tarifelerin geri çekilmesi konusunda fikir birliğine varmadığını ve bu durumu kabul etmediğini söyledi. Trump’ın açıklamaları sonrasında ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri geriledi, tahvillerde ise sert yükseliş oldu.

Trump, bugün yaptığı açıklamada Çin mallarına uygulanacak tarifelerin tamamen kaldırılmayacağını söyledi.

Trump Tarife AçıklamasıTrump’tan iki ülkenin üst düzey temsilcilerinin açıklamalarına bağdaşmayacak şekilde bir hamle geldi. Bu konuda fikir birliğine varmadığını söyleyen ABD Başkanı, sadece ticaret savaşı süresince dahil edilen tarifelerin kısmi olarak geri alınmasını istediğini dile getirdi. Bu açıklamanın ardından ABD Hazine tahvilleri seansın en yüksek seviyesini gördü.

Trump’ın yetkililerin açıklamalarına ters düşen sözleri sonrasında, küresel piyasalarda hisse senetleri düşüş gösterdi.

Küresel Hisseler DüştüEuro Stoxx 50 Endeks vadelileri %0,5, MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,2, MSCI Gelişen Piyasa Endeksi ise %0,5 oranında geriledi. S&P 500 Endeksi 3.073,58 puana geriledi. %0,18 azalan Dow Jones Endeksi 27.624,36 puanda seyrederken, Nasdaq Endeksi 8.230,17 ile yukarı yönde hareket ediyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi madencilik ve bankacılık sektöründeki kayıpların etkisiyle geriledi. Asya piyasalarında da birçok hisse senedi açılışın ardından eksiye yöneldi. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi açılışın ardından 27.894,56 – 27.582,29 puan arasında hareket etti. Topix Endeksi %0,27 artıda 1.705,77 puandan işlem görürken, Şanghay Bileşik Endeksi de %0,49 düşüşle 2.964,18 puana geriledi.

Wells Fargo Alternatif Yatırımlar Küresel Başkanı Adam Taback, ABD ve Çin arasında gerilimin azalmasının herkesi heyecanlandırdığını söyledi. Yatırımcılar tansiyonun azalmasıyla bir yandan riskli varlıklardaki gelişmeleri takip ederken, diğer taraftan da ekonomik veriler izleniyor.

Çin ihracatında Ekim ayında dolar bazında %0,9, ithalatında %6,4 oranında azalma oldu. Analistler bitmek bilmeyen ticaret savaşının ihracat rakamlarını olumsuz etkilediğini ve öngörülebilirliğin azaldığını söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu